Evropský podzim fanouška nezklamal. Kombinace Evropské a Konferenční ligy ukázala, jaký klubový potenciál má současná fotbalová Evropa

Zbytečný dobrodějský projekt, který má jen nafouknout program a dát šanci malým klubům z východu. Takovými i jinými výrazy byla před svou premiérovou sezónou nazývána Evropská konferenční liga. Letošní podzim ovšem jednoznačně ukázal, že nový projekt UEFA se povedl a fotbalovou kvalitou se rovná své starší sestře, Evropské lize.

AS Řím, Tottenham, Feyenoord, AZ Alkmaar. Pro mnohé tradiční pohárová mužstva, která očekávala účast minimálně v Evropské lize. Fotbalový osud je ovšem letos zavál do Konferenční ligy, kde byla rázem považována za nejžhavější kandidáty na zisk historicky první trofeje v soutěži. Místo jednoznačné krasojízdy ale museli favorité o své body tvrdě válčit. A občas narazili.

AS Řím dostal dech beroucí střeleckou lekci od klubu Bodö/Glimt a z Norska si odvezl šest gólů. Tottenham prohrál šokujícím způsobem se slovinskou Murou a Feyenoord s Alkmaarem se musely na svůj postup pořádně nadřít, i v zápasech s pražskou Slavií či Jabloncem. Jinými slovy, úroveň zápasů Konferenční ligy překvapila svou vyrovnaností, intenzitou, dynamikou a především touhou ukázat se na evropské scéně, mnohdy premiérově, v tom nejlepším světle.

Po skupinové fázi Evropské a Konferenční ligy tak běžný fotbalový konzument nemá pocit, že by sledoval dvě odlišná patra evropského fotbalu. Naopak. Oba projekty vypadají jako plnohodnotné paralelní soutěže, kde mohou působit kluby totožných kvalit. I proto není náhoda, že statisticky měly Evropská a Konferenční liga takřka shodná čísla. Průměrný počet gólů na zápas se v obou soutěžích nad 2,5 a celkový počet gólů se ve skupinové fázi vyšplhal na parádních 512, na čemž se obě soutěže podílely bez mála stejným dílem.

Především ale obě soutěže připravily už v základních skupinách nespočet dramatických zápasů a nečekaných zápletek. Španělský Real Betis ve druhém hracím dni Evropské ligy prohrával na domácí půdě v Seville se skotským Celticem 0:2, aby v neskutečném zápase obrátil na 4:3. Podobný průběh měl také prosněžený duel Spartaku Moskva s Leicester City. Ruský klub díky penaltě vedl 1:0, ale ukázalo se, že brankou z penalty jen probudil spícího draka, Patsona Daku, který čtyřmi góly obrátil zápas naruby a dovedl Leicester k výhře 4:3. Skupina, ve které oba týmy působily, byla navíc natolik vyrovnaná, že v poslední hrací den měl i poslední celek v tabulce šanci na postup.

A nejinak tomu bylo v Konferenční lize. Šestigólová kanonáda norského klubu Bodö/Glimt do sítě AS Řím, dramatický duel Tottenhamu a Vittesse, který skončil 3:2 ve prospěch Angličanů, a celá řada dalších čtyřgólových či pětigólových duelů, které bavily na pravidelné bázi. Bez rozdílu v kvalitě či intenzitě.

Co znamená Konferenční liga pro české kluby?

Především příležitost. Jablonecký klub je pravděpodobně nejlepším příkladem. Bez Konferenční ligy by letos v Evropě chyběl, a přestože v lize má klub velké potíže, na evropské scéně se prezentoval bojovnými výkony, které ho udržely ve hře o historický postup ze skupiny až do posledního zápasu. A podobným způsobem nyní mohou snít i další české a jiné evropské kluby, které se v tabulce vždy pohybovaly pod evropskými příčkami.

Pražská Slavia měla před sezónou ty nejvyšší ambice. Plánovala hrát v Lize mistrů, minimem byla Evropská liga. Nakonec se v kvalifikaci zklamaná propadla do Konferenční ligy, v níž jí fanoušci začali s jemnou nadsázkou řadit mezi favority na celkovou výhru. Nicméně i „sešívaní“ v těžké skupině poznali, že třetí patro evropského fotbalu může být překvapivě náročnou výzvou. I český mistr bojoval o postup do posledního zápasu skupinové fáze a zajistil si ho až srdnatým výkonem na hřišti Unionu Berlín.

V jarním play-off Slavii čeká – pro diváky Sport1 a Sport2 velmi zajímavá – konfrontace s istanbulským Fenerbahce, které je celosvětově proslulé bouřlivou domácí atmosférou. Tu si v současné době pravidelně vychutnává také český reprezentant Filip Novák, který v klubu působí a už nyní se může těšit na peprné měření sil s českým soupeřem.

Sparta byla letos jediným českým zástupcem v Evropské lize, a zatímco v předchozích sezónách by třetí místo ve skupině s Lyonem, Rangers a Bröndby znamenalo konec na evropské scéně, letos pražský klub může výrazně těžit z existence Konferenční ligy a nelze vyloučit, že se v případě postupu utká i se Slavií. V play-off si ovšem musí poradit s neoblíbeným evropským soupeřem, Partizanem Bělehrad. Do Srbska evropské kluby nerady jezdí především kvůli pekelné atmosféře, která možná předčí i tu na stadionu Fenerbahce. Nicméně, stejně jako Slavia, i Sparta má velmi solidní šanci na postup do osmifinále.

Vedle českých klubů předosmifinálové play-off nabídne celou řadu dalších atraktivních duelů včetně klání mezi Barcelonou a Neapolí, Laziem a Portem nebo Rangers a Borussií Dortmund a díky kombinaci Evropské a Konferenční ligy si každý fotbalový fanda s jistotou přijde na své. Obě soutěže vysílají sportovní kanály Sport1 a Sport2.

AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společností na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic, které se zaměřují na střední a východní Evropu. Současně portfolio AMCNI – Central and Northern Europe nabízí televizní stanice ve čtyřech žánrech: sportovní: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, JimJam; zábavně-vzdělávací: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film +. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky a trhy v různých jazycích. Je dostupný na celé řadě platforem, včetně HD služeb, a nabízí verze pro mobilní telefony.

AMC Networks International (AMCNI) je globální divize AMC Networks a je dodavatelem uznávaných zábavných pořadů pro předplatitele ve více než 130 zemích. AMCNI zahrnuje globální značky a také tak populární stanice s lokálním významem a různorodým žánrovým zaměřením. Více informací naleznete na www.amcnetworksinternational.com

Newsletter