Evropský průmysl bude protestovat proti levnému dovozu z Číny

Zástupci evropského průmyslu dnes budou v Bruselu protestovat proti levnému čínskému dovozu a proti možnému udělení tržního statusu čínské ekonomice. K protestu se připojí také více než stovka pracovníků moravskoslezských ocelářských firem.

Evropská unie nyní diskutuje o tom, zda má Číně na konci letošního roku status tržní ekonomiky udělit. Pokud by tak učinila, snížila by se její schopnost uvalovat na čínský dovoz antidumpingová cla. Ta se používají v případech, kdy se zboží vyvážené do zahraničí prodává levněji než na domácím trhu.

Představitelé průmyslových podniků se obávají, že udělení tržního statusu čínské ekonomice ohrozí miliony pracovních míst v Evropě. „Čínský dumping ničí pracovní místa v EU a podkopává volný a poctivý obchod,“ tvrdí průmyslová asociace AEGIS Europe, která dnešní demonstraci svolala.

Také čeští oceláři si stěžují na rostoucí dovoz dumpingového čínského zboží do Evropy. Udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle nich mohlo české ocelářství úplně zlikvidovat. Podle moravskoslezské krajské tripartity by to v kraji ohrozilo 15.000 pracovních míst v hutních podnicích a jejich dceřiných společnostech a až 45.000 navázaných pracovních míst.

Newsletter