Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru drží v zisku kolem 1,1700 EURUSD. Koruna postupně smazala předchozí zisky a posunula se zpět nad hranici 25,40 za euro.

Evropští lídři: Jednání s Řeckem lze obnovit

Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to dnes vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z Evropské centrální banky ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu o podmínkách záchranného programu řekli ‚ne‘, byl by to pro zemi velký problém.

Francouzský ministr financí Michel Sapin před mimořádným dopoledním zasedáním vlády prohlásil, že Paříž je ochotna zprostředkovat další jednání mezi Řeckem a jeho partnery. „Můžeme obnovit diskuse o podpoře Řecka v kterékoli chvíli,“ řekl ministr podle agentury Reuters. Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas, protože nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší až s úterní půlnocí.

Evropská komise ale ústy své mluvčí sdělila, že dnes žádné nové návrhy pro řešení řecké krize nepředloží. Popřela tím sdělení komisaře pro měnu a ekonomiku Pierra Moscoviciho, podle něhož předseda komise Jean-Claude Juncker předloží kolem poledne návrhy dalších kroků.

Francouzskou vládu svolal na dnešek prezident François Hollande. Podle jeho tajemníka se bude zasedání zabývat aktuální situací v eurozóně a v Řecku a hledáním způsobů řešení krize. Ministři financí eurozóny o víkendu v reakci na odchod Řecka z jednání odmítli prodloužit zemi záchranný program, který končí 30. června. 

Podle britského premiéra Davida Camerona by bylo pro Řecko velmi obtížné zůstat v eurozóně, kdyby se jeho občané v referendu vyslovili proti dohodě s věřiteli. Rakouský guvernér Evropské centrální banky Ewald Nowotny uvedl, že v případě odmítnutí dohody v lidovém hlasování by byly „možnosti konstruktivního řešení velmi omezené“.

Newsletter