Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Evropští lídři: Řecko učinilo pokrok, proces jím ale teprve začal

Nové návrhy Atén na řešení kritické situace Řecka dorazily příliš pozdě na to, aby k nim mohli dnes ministři financí eurozóny přijmout konečný postoj. Novinářům to na dnešním jednání ministrů, takzvané euroskupiny, řekl její šéf Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Podobně se ovšem vyjadřovali i další z ministrů 19 států používajících společnou evropskou měnu. 

Ministři financí eurozóny se schází v Bruselu jen pár hodin před tím, než o řecké situaci budou večer jednat vrcholní představitelé jejich zemí.

Návrhy, které řecká strana představila teprve na konci víkendu, nyní musí podle Dijsselbloema posoudit v první řadě trojice věřitelských institucí, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise. „Doufám, že první hodnocení si poslechneme dnes,“ připustil šéf euroskupiny. Do Bruselu dorazila i šéfka MMF Christine Lagardeová.

Když se před polednem sešel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, poznamenal, že nové řecké návrhy jsou určitým pokrokem, ale stále se jedná.

Irský ministr Michael Noonan připustil, že dnešek je teprve začátkem procesu. Připomněl, že kolem nejnovějších řeckých návrhů panovaly v minulých hodinách zmatky, když řecká strana prezentovala několik různých verzí dokumentu. „Bylo velmi složité se na dnešní jednání připravit. Takže čekám, že se opět setkáme ve čtvrtek,“ poznamenal.

O konkrétním obsahu nových návrhů nejsou oficiálně známy žádné podrobnosti, řecký tisk ale napsal, že Atény jsou mimo jiné připraveny zvýšit DPH u potravin a v oblasti turistiky, radikálně omezit předčasné důchody a zavést zvláštní daň pro movité Řeky. Tato opatření prý mají státní kase během jeden a půl roku přinést pět miliard eur.

Také slovenský ministr Peter Kažimír při příchodu poznamenal, že návrhy musí nejprve posoudit a případně potvrdit věřitelská trojka. „Já dávám přednost komplexní dohodě před prostým prodloužením programu nebo nějakým druhem nehody,“ poznamenal Kažimír. Konečný termín je podle něj až konec tohoto měsíce.

Právě tehdy skončí v únoru dohodnuté prodloužení nynějšího záchranného programu. A právě tehdy by Řecko nejpozději mělo splatit 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč).

Newsletter