Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Evropští zaměstnavatelé odhadují letos růst HDP v EU dvě procenta

Evropská konfederace zaměstnavatelů Businesseurope odhadla růst ekonomiky celé EU pro letošní rok dvě procenta, pro následující rok 1,9 procenta. Pro země eurozóny očekává růst HDP pro oba roky 1,7 procenta. ČTK o tom dnes informoval Svaz průmyslu a dopravy, který je členem konfederace.

Zlepšení Businesseurope očekává na trzích práce, kde nezaměstnanost klesne v EU pod devět procent a v eurozóně pod deset procent. Pravidelný jarní výhled konfederace ale naznačuje, že trendy vývoje ekonomiky jsou stále velmi křehké a stabilitu zejména v eurozóně je třeba nadále posilovat.

Prezidenti svazů se sešli v Haagu na pravidelném zasedání, které skončilo dnes. „Klíčovým tématem jednání šéfů evropských národních svazů byly dopady odchodu Británie z EU. V byznysu převládá optimistický názor, že Britové v EU zůstanou. Mezi klíčová a diskutovaná témata patřilo udělení statusu tržního hospodářství Číně. Názory v diskuzi silněji než dříve upozorňovaly na negativní dopady pro evropský průmysl,“ uvedl po jednání prezident svazu Jaroslav Hanák.

Newsletter