Experti: Novela zákona o úvěru může zdražit hypotéky

Novela zákona o spotřebitelském úvěru přinese bankám náklady navíc, což může podle expertů vést ke zdražení hypoték. Cílem novely, kterou se nyní chystá projednávat Senát, je především vyšší ochrana klientů ze strany státu i České národní banky.

Zákon přinese například menší penále klientů za předčasné splacení úvěru do maximální výše 50.000 korun, nebo možnost splacení 25 procent úvěru mimo takzvané fixační období. Nyní se sankce za předčasné splacení počítá procentem předčasné splátky a pohybuje se od dvou do 25 procent, záleží na individuálním posouzení. Poplatek se tak pohybuje v řádu desítek či spíše stovek tisíc korun.

„Tyto novinky jistě potěší srdce každého klienta. Nicméně si je potřeba uvědomit, že právě nízká hranice 50.000 Kč zvýhodní bonitní klienty, kteří začnou skupovat nemovitosti kvůli spekulacím, a zde hrozí velké riziko vzniku umělé bubliny na trhu,“ uvedl hlavní stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Přirozeně tak podle něj stoupne atraktivita úvěrů s krátkou fixační dobou, což povede ke zvýšení podílu těchto produktů na trhu.

Letos si Češi vzali téměř 185 miliard korun v hypotečních úvěrech. „Převážná většina z nich jsou půjčky pod pět milionů korun, průměrná výše hypotéky činí 1,9 milionu korun. V tomto případě je vidět ohromný rozdíl mezi horní a spodní hranicí úvěru. Návrh zákona může bohatší klienty s velkými hypotékami a finančními prostředky na jejich splacení velmi zvýhodnit,“ upozornil Jiří Paták ze společnosti Chytrý Honza.

„Ceny na realitním trhu teď neustále rostou i díky výhodným hypotékám. Růst cen nicméně již není tak dramatický jako zhruba před rokem. Předpokládám, že i přes možný příliv bonitních klientů po případném přijetí zákona je realitní trh prozatím vzdálen od další možné bubliny podobné té z roku 2008,“ podotkl obchodní ředitel Reality IQ Ondřej Mašín.

Podle advokáta specializujícího se na spotřebitelské právo Martina Rezka budou bankám s předčasným splacením vznikat náklady. „Banky budou nuceny tyto náklady kompenzovat jiným způsobem. Účelně vynaložené výdaje spojené s předčasným splacením v konkrétním případě ponesou ve formě vyšší úrokové sazby všichni spotřebitelé včetně těch, kteří možnost předčasného splacení úvěru nevyužijí,“ upozornil.

Česká národní banka od roku 2012 drží úrokové sazby na technické nule (0,05 procenta), a tím stimuluje banky k úvěrování klientů za nízké úroky. Přijetí návrhu zákona může podle Rezka tento trend obrátit tím, že banky budou kompenzovat vzniklé náklady. Úroky hypoték naopak poletí nahoru, což se promítne u převážné většiny klientů, jejichž požadavky na hypotéku nepřevyšují hranici pěti milionů korun.

Růst nákladů očekávají i banky. „Nový zákon o úvěru přinese citelné zvýšení nákladů bank i nebankovních poskytovatelů úvěrů,“ řekl ČTK výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek. Projeví se to podle něj při poskytování všech spotřebitelských úvěrů. Do jaké míry to dopadne na klienty je obtížné odhadnout. „Tlak konkurenčního prostředí i přetrvávající extrémně nízké úrokové sazby na finančním trhu v posledních letech výrazně stlačily výnosové marže finančních institucí, čímž se zvyšuje pravděpodobnost dopadů nákladů narůstající regulace na klienty,“ dodal.

Newsletter