Experti OPEC se v pondělí na detailech dohody o snížení těžby neshodli

Experti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na pondělním zasedání na konkrétních podrobnostech dohody o omezení těžby ropy neshodli. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z OPEC. Dohodu, která by měla podpořit slabé ceny ropy, tak podrobně projednají až ve středu ministři členských zemí organizace.

Ropa za sto dolarů? V nedohlednu

Experti jednali zejména o tom, jak do dohody zapojit Irák a Írán, druhého a třetího největšího producenta organizace. OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří dovést do konce.

Irák a Írán podle zdrojů po takřka desetihodinovém jednání ve Vídni nadále trvaly na tom, aby měly předepsány vyšší kvóty, než jaké se jim navrhují. OPEC se předběžně dohodl na snížení celkové těžby na 32,5-33,0 milionu barelů denně ze současné úrovně 33,6 milionu barelů.

V pátek OPEC zrušil dnešní plánovanou schůzku se zástupci nečlenských zemí, které se mělo zúčastnit mimo jiné Rusko. Saúdská Arábie řekla, že členové se musí nejprve domluvit sami mezi sebou. Rusko, které je vedle Saúdské Arábie největším světovým těžařem, říká, že je ochotno s OPEC koordinovat, členské země OPEC by ale chtěly, aby udělalo více, než jen zmrazilo produkci na dosavadní úrovni.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh sestoupily poprvé za 12 let pod 30 dolarů za barel. Později část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel. OPEC před dvěma lety přispěl k propadu cen tím, že odmítl snížit svou produkci, aby nižšími cenami vyřadil z trhu dražší konkurenty.

Newsletter