Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Experti upozornili na nesprávný termín voleb, Zeman ho změní

Pokud by byl termín krajských a senátních voleb 14. a 15. října v rozporu se zákonem, prezident Miloš Zeman ho změní, uvedl na dotaz ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Dnes oznámeným termínem prý prezident vyšel vstříc senátorům a poslancům, kteří se s ním setkali v rámci návštěvy Středočeského kraje. Podle odborníků ministerstva vnitra by se měly volby uskutečnit nejpozději o týden dřív.

Zeman oznámil, že krajské volby a volby do třetiny Senátu vyhlásí na 14. a 15. října. Druhé kolo senátních voleb podle něj bude o týden později, tedy 21. a 22. října. „Tento termín byl požadavkem poslanců a senátorů, kteří se v rámci návštěvy setkali s panem prezidentem. Šlo mj. o paní poslankyni Věru Kovářovou (STAN),“ sdělil Ovčáček ČTK.

Prezident prý vyšel těmto požadavkům vstříc. „Šlo o dobrou vůli pana prezidenta směrem k zákonodárcům, která samozřejmě nebude naplněna, pokud by byl rozpor se zákonem,“ dodal Ovčáček.

Lhůty pro volby stanoví ústava a volební zákony. Hlava státu musí krajské volby vyhlásit nejdéle 90 dnů před jejich konáním, přičemž volby se musejí konat ve lhůtě 30 dnů před skončením současného funkčního období. Zatím poslední krajské volby se uskutečnily 12. a 13. října 2012.

Newsletter