Americké i evropské výnosy klesají. U obou se projevily komentáře představitelů Fedu a ECB, přičemž ve druhém případě slovní intervence přichází už od minulého týdne. Aniž by euro výrazněji sílilo proti dolaru, měny regionu společně sílí. Koruna prolomila 26,15 za euro.

Export skotské whisky loni poprvé za desetiletí klesl

Vývoz skotské whisky se v loňském roce poprvé za desetiletí snížil. Vyplývá to podle listu The Guardian z údajů, které dnes zveřejnila Asociace skotské whisky (SWA). Hodnota tohoto exportu klesla o sedm procent na 3,95 miliardy liber (téměř 150 miliard Kč), zatímco jeho objem se snížil o tři procenta na 1,19 miliardy lahví.

Za loňským poklesem podle SWA stály nepříznivé ekonomické a politické podmínky na některých trzích. Od roku 2004 se nicméně hodnota exportu skotské whisky zvýšila o 74 procent. 

„Ekonomické a politické faktory na některých významných trzích loni omezily export po dekádě silného růstu. Ukazuje se, že úspěch tohoto odvětví nelze pokládat za samozřejmý,“ uvedl šéf SWA David Frost. 

Asociace nicméně upozornila, že tempo poklesu hodnoty exportu ve druhém pololetí zpomalilo na pouhá čtyři procenta z 11 procent v prvních šesti měsících roku. Vyhlídky odvětví zůstávají podle SWA z dlouhodobého hlediska příznivé. 

Newsletter