Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Exportéři: Nechat se ukolébat úspěšným rokem 2016 by byla chyba

Letošní rok bude pro české exportní firmy obtížnou zkouškou. Důvodem je zdražující ropa, konec devizových intervencí či politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loni export tuzemských firem činil rekordních 3,97 bilionu korun. Podle Dědka by ale bylo chybou nechat se tímto úspěšným rokem ukolébat.

Česká národní banka pravděpodobně v dohledné době zruší svůj kurzový závazek, což povede k posílení koruny vůči euru a dramaticky naroste i kolísání kurzu eura. „Jak velké posílení to bude, je nyní velmi obtížné predikovat, nicméně exportéři s ním musí počítat,“ uvedl Daněk.

Pokud nepřeváží významná rizika směrem dolů, dosáhne letos český export podle analytičky Hospodářské komory Kariny Kubelkové dalšího rekordu. „Odezva z naší 15tisícové členské základny nás opakovaně utvrdila v tom, že česká ekonomika má v současnosti optimální podmínky k dosažení výborných výsledků zahraničního obchodu,“ uvedla Kubelková. S tím by měl jít ruku v ruce podle ní i růst HDP, který komora letos očekává na úrovni tří procent.

Podle Hospodářské komory představuje ukončení kurzového závazku ČNB a následné posílení koruny riziko pro ty české exportéry, kteří v mezidobí neinovovali své výrobky a nezvyšovali produktivitu práce, respektive spoléhali jen na měnový polštář. Hlavním problémem tuzemského exportu je podle podnikatelských svazů orientace na země Evropské unie a nedostatek pracovních sil.

Newsletter