Exportéři: Tempo růstu vývozu na začátku roku zpomalí

Tempo růstu českého exportu na začátku příštího roku zpomalí. Důvodem bude především pokles zakázek z Německa. Signalizuje to Index exportu, jehož novou podobu dnes představila Asociace exportérů ve spolupráci s analytiky Raiffeisenbank.

Leden sice bude ve znamení oživení exportu, únor nicméně opět přinese jeho zpomalení. Na měsíc leden index ukazuje hodnotu 10,42 bodu, v únoru již klesá téměř o polovinu na 5,59 bodu. „Potvrzuje se tak naše obava, že na začátku příštího roku nemůžeme čekat jednoznačný růst českého vývozu a že je třeba velmi bedlivě sledovat situaci u našeho západního souseda, který je pro tuzemský export klíčový,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

„Předpokládaný vývoj českého exportu má sestupnou tendenci především kvůli poklesu zakázek od našeho hlavního obchodního partnera Německa a zpomalení poptávky na zahraničních trzích,“ dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Z výsledků průzkumu, který banka realizovala s asociací v polovině listopadu, vyplývá, že čeští exportéři hodnotí současnou úroveň tuzemského exportu stejně jako v minulém čtvrtletí. V horizontu tří měsíců dokonce očekávají nepatrné zlepšení.

Index předpovídá výkonnost tuzemského vývozu na několik měsíců dopředu. Je sestavován na základě řady statistických dat a vyjádření českých exportérů. Klíčovými parametry jsou německé průmyslové zakázky, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny PMI.

Newsletter