Exportní fórum bude řešit nedostatek pracovníků v průmyslu

Nedostatek pracovníků v českém průmyslu, vývoj kurzu koruny a ukončení intervencí České národní banky budou patřit k tématům dvoudenního Exportního fóra, které dnes odpoledne začíná v Mladých Bukách na Trutnovsku. Stovka zástupců českých exportních firem bude s pozvanými politiky, ekonomy a analytiky také debatovat o stavu a vývoji českého exportu.

Jako hlavní řečníky pozvala pořádající Asociace exportérů ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého a viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla. Vystoupit by měl i náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Exportní fórum se koná pravidelně na jaře a na podzim, nadcházející setkání je sedmnácté.

Asociace exportérů ve středu oznámila, že pokud by Česká národní banka před třemi lety nepřistoupila k oslabení koruny a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři do letošního srpna o 608 miliard korun. ČNB intervencemi udržuje kurz nad 27 korunami za euro. Asociace exportérů pokládá intervence za přínosné pro českou ekonomiku. Odhaduje, že i díky intervencím se podařilo vytvořit nejméně 27.000 pracovních míst.

Newsletter