Exportní zakázky britského zpracovatelského sektoru v srpnu na maximu

Exportní zakázky britského zpracovatelského sektoru se v srpnu vyšplhaly na dvouleté maximum. Přispěl k tomu výrazný pokles kurzu libry, který byl důsledkem obav z odchodu Británie z Evropské unie. Oslabení libry ale také zvyšuje tlak na růst cen, vyplývá z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI).

Index, který sleduje celkové zakázky britských továren za srpen klesl na minus pět bodů z červencových minus čtyř bodů. Index exportních zakázek ale vzrostl a dostal se na minus šest bodů z minus 22 bodů v červenci. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2014.

Libra prudce oslabila, když se Britové v červnovém referendu překvapivě vyslovili pro odchod své země z EU. „Je dobré vidět známky toho, že pokles kurzu libry pomáhá podpořit exportní zakázky,“ uvedla šéfka odboru CBI pro hospodářskou analýzu a průzkum Anna Leachová. „Slabší libra je ale dvousečná zbraň. Prospívá exportérům, ale zároveň tlačí vzhůru náklady a ceny,“ dodala.

Index cen, které si výrobci hodlají účtovat během příštích tří měsíců, se za srpen podle průzkum CBI zvýšil na osm z červencových pěti bodů. Vyšplhal se tak nejvýše od loňského února.

Newsletter