Exšéf VW odejde i z čela majoritního vlastníka Porsche

Bývalý výkonný šéf automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn odstoupí i z funkce předsedy představenstva společnosti Porsche Automobil Holding, která je majoritním vlastníkem Volkswagenu. Oznámil to dnes stuttgartský holding vlastněný spřízněnými rodinami Porsche a Piëchů. Dlouholetého šéfa koncernu Winterkorna donutil v září k odchodu skandál s manipulacemi emisních měření u naftových vozů z koncernu Volkswagen.

Winterkorna v čele holdingu nahradí od 1. listopadu nový předseda dozorčí rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch. Holding od sloučení skupiny Volkswagen se stuttgartskou automobilkou Porsche vlastní ve Volkswagenu 51 procent akcií.

Winterkorn je stále ještě členem dozorčí rady v automobilce Porsche, předsedou dozorčí rady ve výrobci luxusních vozidel Audi a dozorčí radě předsedá i v nedávno vytvořené holdingové společnosti Truck&Bus. Všechny tyto aktivity spadají pod skupinu Volkswagen. Německá média už tento týden uváděla, že Winterkorn všechny tyto funkce v dohledné době opustí.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů aut s naftovými motory po celém světě instaloval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí. Skandál srazil tržní hodnotu podniku o třetinu a vedl k vyšetřování po celém světě. Winterkorn odstoupil z funkce generálního ředitele koncernu Volkswagen 23. září, řekl ale, že o manipulacích s emisemi nic nevěděl.

Newsletter