Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

EY: ČR zůstává nejaktivnějším hráčem v regionu CEE v M&A

Český trh fúzí a akvizic i v prvním pololetí roku 2017 obhájil první místo mezi zeměmi regionu střední a jihovýchodní Evropy z hlediska velikosti i počtu transakcí. Na druhém místě skončilo Turecko (3,6 mld. USD) následované sousedním Polskem (3,2 mld. USD). I přes celkový meziroční pokles počtu transakcí v regionu (o 28 procent z 655 na 473) se jejich objem výrazně zvýšil (o 42 procent) na téměř 20 miliard dolarů. Dominovaly transakce v oblasti prodeje komerčních nemovitostí, výroby a IT.

Česká republika vévodí regionálnímu žebříčku i přes 42 procentní meziroční pokles počtu transakcí (113 vs. 194 transakcí v H1 2016). Na dosaženém objemu se ale pokles počtu transakcí téměř neprojevil, což značí růst hodnoty na jednu transakci. K největšímu poklesu v počtu transakcí došlo v Turecku (ze 133 na 56), a to zejména vlivem napjaté politické situace. Před Turecko se tak se 107 transakcemi (121 v H1 2016) dostalo Polsko a Maďarsko s 66 transakcemi (64 v H1 2016).

„Čeští investoři jsou tradičně velmi aktivní nejen doma, ale i v celém regionu. Naše země si tak drží první pozici v regionu střední a jihovýchodní Evropy. A i přes osmi procentní meziroční pokles odhadovaného objemu za sebou české investice opět nechávají tradičně silné Turecko i Polsko. Po nezvykle hektickém prvním pololetí loňského roku, hnaným kurzovými intervencemi, nízkými sazbami i pozitivním ekonomickým výhledem, se trh fúzí a akvizic letos vrací k dlouhodobému trendu,“ vysvětluje Štěpán Flieger, výkonný ředitel oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Fúze a akvizice v regionu střední a jihovýchodní Evropy

V regionu střední a jihovýchodní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) se v prvním pololetí 2017 realizovalo celkem 473 transakcí (655 v H1 2016) s odhadovanou celkovou velikostí 19,9 miliard USD (14,1 miliard USD v H1 2016).

Největší transakcí regionu se stal prodej turecké divize Petrol Ofisi, která patřila rakouské energetické skupině OMV, za 1,4 miliard USD. Novým majitelem tureckého distributora a prodejce pohonných hmot se stala společnost Vitol Investment. Nejvíce transakcí se v prvním pololetí 2017 uskutečnilo v České republice (113), na druhém místě skončilo Polsko (107) a pomyslný bronz získalo Maďarsko (66). První pětici zemí uzavírá Turecko (56 transakcí) a Rumunsko (50 transakcí).

„Hodnota trhu fúzí a akvizic rostla především díky realizaci několika velkých transakcí, jen žebříček prvních deseti dosahuje celkově téměř 7 miliard. Příkladem je i Turecko, které sice v počtu transakcí skončilo v regionu na čtvrtém místě, z pohledu objemu ale zaujímá hned druhé místo za Českou republikou. Díky velikosti transakcí tak roste i jejich průměrná hodnota na jednu transakci, která nyní tvoří 42 mil. USD,“ říká Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice.

 

Newsletter