Fanoušci Applu dostali ochutnávku – Apple Watch zblízka

Fanoušci Applu dnes zaplavili obchod firmy v australském Sydney, kde si mohli vůbec poprvé na světě zblízka prohlédnout poslední novinku Applu, chytré hodinky. Zařízení si mohli vyzkoušet, ale nikoli zakoupit – oficiální prodej začne až 24. dubna. Apple vkládá do nových hodinek velké naděje a věří, že se stanou hitem. Zákazníci, kteří si dnes hodinky předběžně objednali, budou muset na dodání čekat nejméně měsíc. Může to naznačovat, že o novinku by mohl být velký zájem, napsala agentura Reuters.     

Dnes ráno místního času byl obchod Applu ve finanční čtvrti Sydney plný lidí, kteří si chtěli prohlédnou hodinky, a dalších 20 stálo ve frontě před obchodem. Při srovnání s tím, kolik lidí přiláká do obchodů firmy zahájení prodeje nového produktu, to byl celkem skromný počet.     

Cena hodinek Apple Watch má začínat na 349 dolarech (téměř 9000 Kč). Standardní verze bude stát 549 USD a luxusní verze 10.000 až 17.000 USD. Apple dnes začal přijímat na hodinky předběžné objednávky. Šéf firmy Tim Cook v amerických médiích uvedl, že počáteční objednávky jsou „skvělé“.     

Apple očekává, že poptávka po hodinkách bude při zahájení prodeje vyšší, než kolik jich bude firma schopná nabídnout. Vychází tak z předběžného zájmu zákazníků v obchodech firmy. Hodinky mají umožnit uživatelům kontrolovat e-mail, poslouchat hudbu a při spojení s iPhonem i telefonovat a mají rovněž funkci pro monitorování zdraví a sportovního výkonu. Recenzenti hodnotí hodinky jako krásné a elegantní, špatnou známku však mají za relativně nízkou výdrž baterie a pomalé načítání aplikací.     

Odhady prodeje hodinek na letošní rok se liší. Firma Piper Jaffray očekává prodej osmi milionů kusů, Global Securities Research až 40 milionů kusů. Pro srovnání Apple loni prodal téměř 200 milionů svých iPhonů.     

Analytici se však shodují, že zájem o hodinky Applu bude vyšší než o konkurenční produkty firem Samsung, Sony a Fitbit. V letošním roce by podíl hodinek od Applu na globálním prodeji chytrých hodinek mohl činit 55 procent, uvedla Société Générale.     

Krátce poté, co bylo možné začít hodinky předběžně objednávat, Apple na internetu uvedl, že některé modely hodinek budou dodány v červnu. U jiných může dodací lhůta činit čtyři až šest týdnů.     

Apple chce své hodinky prodávat i v řadě luxusních obchodů, jako Selfridges v Londýně a Galeries Lafayette v Paříži.     

V pařížském obchodě Applu dnes mezi zájemci o hodinky převažovali muži do 30 let věku. „Mám všechno od Applu, takže teď musím mít i ty hodinky,“ řekl podle Reuters 19letý mladík, který si objednal model hodinek z nerezové oceli za 1149 eur (31.400 Kč).     

Experti se domnívají, že klasičtí výrobci značkových luxusních hodinek se nemusí hodinek od Applu bát.     

„Je to pouze ztvárnění hodinek podle představ Applu, nemyslím si, že by hodináři měli mít strach,“ řekl agentuře Reuters editor internetového serveru Tech Guide Stephen Fenech. Podle něj Apple ve svých hodinkách pouze zkombinoval to, v čem je dobrý, se stylovou záležitostí, kterou hodinky jsou.    

Apple zahájí prodej svých hodinek 24. dubna v obchodech v USA, Číně, Japonsku, Británii, Austrálii, Kanadě, Hongkongu, Německu a Francii. 

Newsletter