Farage v europarlamentu: Británie nebude jediná, kdo z EU odejde

Velká Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie, prohlásil na mimořádné schůzi Evropského parlamentu lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. V projevu, který provázely časté projevy nesouhlasu poslanců proevropských frakcí, také vyzval k uzavření rozumné bezcelní dohody mezi EU a Británií, v opačném případě podle něj budou ztráty Evropy větší než britské.

„Legrace, ne? Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete,“ poznamenal Farage za hlasitých projevů nesouhlasu z europoslaneckých lavic. Euroskeptičtí členové europarlamentu jeho slova naopak několikrát odměnili potleskem.

O vystoupení Británie z EU a další podobě vzájemných vztahů země s bloku sedmadvaceti evropských států ale Farage vyjednávat nebude. Dvouletá jednání musí spustit britská vláda podle článku 50 lisabonské smlouvy.

Právě ta je podle Farage hlavním důvodem, proč Britové minulý čtvrtek EU odmítli – proevropští politici prý občanů unijních zemí proti jejich vůli vnutili politickou unii. Europoslancům dnes Farage řekl, že sami sobě lžou, neboť evropský politický projekt nefunguje. A připomněl ekonomické potíže jižních členů eurozóny či migrační krizi.

Newsletter