Favoritem finále Eura je Francie, věří jí 80 procent sázkařů

Favoritem finálového zápasu na fotbalovém Euru je domácí Francie. Bookmakeři na její vítězství vypsali kurz 2,04:1, na remízu 3,06:1 a na výhru Portugalska 4,5:1. Francouzům věří také sázkaři, na jejich triumf po 90 minutách sází zhruba 80 procent z nich. Finále se hraje v neděli od 21:00 na Stade de France v Paříži.

„Portugalci do finále tak nějak zabloudili a myslím, že za to budou náležitě potrestáni. Portugalec Ronaldo sice umí rozhodnout sám, ale Francie hraje týmově. Její hráči umí skloubit zodpovědnost a individuální ofenzivní schopnosti, navíc v semifinále přetlačili vždy silné Němce. Kurz na výhru Francie půjde ještě dolů,“ řekl ČTK hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Portugalsko na cestě do finále v základní hrací době pětkrát remizovalo a pouze v semifinále dokázalo porazit Wales. Naopak Francie vyhrála pět zápasů ze šesti a se 13 góly je nejlépe střílejícím týmem šampionátu. Její útočník Antoine Griezmann má s dosavadními šesti góly našlápnuto k zisku titulu krále střelců. Na jeho individuální triumf už bookmakeři kurzy ani nevypsali, další čtyři aktéři finále včetně Cristiana Ronalda na něj ztrácejí tři góly.

„Ronaldo je sice útočnou hrozbou pro každé mužstvo na světě, ale Francie je zatím na Euru lepším týmem. Navíc, pokud Francie pořádá šampionát, daří se jí,“ doplnil vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Pokud se Francie na domácí půdě dostala do finále, jak na ME 1984, tak na MS 1998, pokaždé vyhrála. Naopak na ME 1960 skončila čtvrtá a na MS 1938 vypadla už ve čtvrtfinále.

Francie byla favoritem už na začátku turnaje s kurzem 4,3:1, Portugalci měli kurz 20:1. Na vítězství ve finále včetně prodloužení nebo penaltového rozstřelu má nyní Francie kurz 1,45:1, Portugalsko 2,9:1. „Ve finále čekám spíše opatrný průběh. Oba týmy se budou snažit vyhnout zbytečným chybám. Proto odhaduji, že moc gólů neuvidíme a je dokonce možné, že Portugalci nebudou skórovat vůbec. Na tuto variantu je vypsán lákavý kurz 2,02:1,“ dodal bookmaker Chance Karel Brettschneider.

Zatímco Chance rekordní náběry z fotbalového MS 2014 v Brazílii nejspíš nepřekoná, Tipsport a Fortuna už teď evidují rekordní událost. Tipsport odhaduje miliardu korun, v Brazílii vybral 600 milionů Kč. Fortuna jen v Česku zatím vybrala zhruba 635 milionů korun, na MS v Brazílii to bylo půl miliardy. „Pokud by sázející vložili na finálový duel 30 milionů korun, jako před dvěma lety, pak bychom překonali i náš předturnajový odhad 650 milionů korun,“ uvedl Hanák.

Zatím nejzajímavější tiket přijal Tipsport. Klient si zde vsadil 30.000 korun na to, že první poločas vyhraje Portugalsko, ale po 90 minutách se bude radovat Francie. Při kurzu 37:1 by získal 1,110.000 Kč.

Newsletter