FBI dá médiím dokumenty z vyšetřování e-mailové aféry Clintonové

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) předá médiím dokumenty z vyšetřování demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové kvůli její aféře s využíváním soukromé e-mailové adresy při vykonávání funkce ministryně zahraničí. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž by se materiály mohly dočkat zveřejnění už ve středu. Mezi dokumenty by měl být i záznam rozhovoru vyšetřovatelů s Clintonovou.

Kampaň Clintonové rozhodnutí o zveřejnění záznamů z vyšetřování uvítala. Podle spolupracovníků kandidátky na prezidentku je takový vývoj vhodnější než dosavadní úniky z vyšetřovacích spisů, které vždy ukazovaly pouze na část případu.

Skandál s e-maily se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou schránku elektronické pošty. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci. Clintonová prý předala úřadu 55.000 stránek úředních emailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.

Případem se zabýval i FBI, kauzu s elektronickou poštou však odložil, přestože Clintonovou za „krajně nedbalé“ využívání soukromého serveru kritizoval. Vyšetřovatelé ale nakonec dospěli k názoru, že nespáchala žádný zločin.

Newsletter