Fed: Amer. ekonomika pokračovala v mírném růstu navzdory hurikánům

Americká ekonomika v průběhu září a na začátku října pokračovala v mírné ekonomické expanzi i přes negativní dopady, které v některých oblastech způsobily hurikány. Přesto nebyly zjevné žádné významné tlaky na růst inflace. Uvedla to americká centrální banka (Fed) v dnes zveřejněné pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, zvané Béžová kniha. Trh práce zůstává napjatý.

Během sledovaného období zasáhly Spojené státy hurikány Harvey a Irma, jejichž důsledky se podle Fedu negativně projeví na ekonomickém růstu za třetí čtvrtletí. Tento dopad by však měl být dočasný. Výrazné problémy zaznamenaly kvůli hurikánům tři okresy (Richmond, Atlanta a Dallas), a to zejména v sektorech dopravy, energetiky a zemědělství.

Růst zaměstnanosti byl celkově relativně nízký, většina okresů zaznamenala žádný nebo jen mírný nárůst. Trh práce byl ve většině oblastí označen za napjatý, zaměstnavatelé prý měli potíže nalézt kvalifikované pracovníky, především ve stavebnictví, dopravě, odborné výrobě a v některých oblastech zdravotnictví a služeb. To podle Fedu omezovalo růst firem. I přes napjatý trh práce však podle Fedu většina okresů reportovala jen velmi mírné či mírné tlaky na růst mezd. Silnější tlaky byly zaznamenány v některých okresech v určitých sektorech, jako je doprava a stavebnictví.

Cenové tlaky zůstaly od poslední zprávy relativně nízké.

Newsletter