Fed si nezavírá vrátka k zářijovému růstu sazeb, ukazuje Jackson Hole

Americká centrální banka (Fed) si nadále ponechává otevřené dveře k zářijovému zvýšení úrokových sazeb. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer dnes uvedl, že inflace ve Spojených státech pravděpodobně poroste, protože začaly ustupovat tlaky, které ji držely hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky.

„Existuje dobrý důvod věřit, že inflace zamíří vzhůru, protože síly, které ji brzdí, se dál vytrácejí,“ řekl Fischer na výročním setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. „Protože měnová politika ovlivňuje reálnou ekonomickou aktivitu se zpožděním, neměli bychom se zahájením jejího zpřísňování čekat, až se inflace vrátí ke dvěma procentům,“ dodal.

 

V pátek Fischer prohlásil, že na rozhodnutí o tom, zda Fed úroky zvýší již v září, je ještě příliš brzy. Řada investorů a analytiků po výkyvech na finančních trzích v posledních týdnech dospěla k názoru, že centrální banka úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Za chaosem na trzích stály obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. „Sledujeme nyní vývoj čínského hospodářství a jeho potenciální dopady na jiné ekonomiky ještě pozorněji než obvykle,“ řekl Fischer.

Americká centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že podmínky ještě nedosáhly úrovně nutné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.

Napětí na měnách: Koruna by měla sílit. Co sazby Fedu?

Hlavní ekonom společnosti Wells Fargo John Silvia se podle agentury AP po dnešním Fischerově prohlášení domnívá, že Fed úroky v září zvýší, pokud se situace na finančních trzích uklidní a pokud přijdou příznivé údaje o srpnovém vývoji amerického trhu práce. „Dveře (k zářijovém zvýšení úroků) jsou rozhodně otevřené,“ prohlásil ekonom Michael Hanson z firmy Bank of America Merrill Lynch.

Fed, sazby a předzvěst další krize

Newsletter