Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

„Fed za pochodu mění pravidla hry“

Americká centrální banka (Fed) svým zdůvodněním, proč navzdory solidnímu růstu ekonomiky a trhu práce nezačala zvyšovat základní úrokovou sazbu z historicky nízké pokrizové úrovně, znovu změnila pravidla hry. Novou výmluvou pro nečinnost se stal poslední „vývoj v globální ekonomice a financích“, čímž se myslí zpomalení růstu v Číně a letní prudké pohyby na akciových trzích. Napsali to dva komentátoři agentury Reuters.

Bývalí investiční bankéři Daniel Indiviglio a Richard Beales poukázali také na to, že neochota začít zvyšovat v době silné ekonomiky základní sazbu z prakticky nulové úrovně ostře kontrastuje s nedávnou historií. Když Fed začal v roce 2004 poslední cyklus zvyšování sazeb po recesi roku 2001, označil tehdy zvýšenou úroveň 1,25 procenta za nástroj pokračující podpory ekonomiky. V roce 1994 začal Fed zvyšovat úroky z úrovně 3,25 procenta.

Podle komentátorů není zpomalování v Číně ani turbulence na trzích to, co by mělo měnovou politiku Fedu výslovně ovlivňovat, i když ani američtí centrální bankéři nemohou ignorovat zbytek světa. Jestliže však stabilně klesá nezaměstnanost, která je vedle inflace hlavním faktorem, jímž se má Fed řídit, pak je to jasný argument pro zahájení mírného zvyšování úroků.

Jediným solidním argumentem šéfky Fedu Janet Yellenové a jejích kolegů je nízká inflace. To je sice pravda, ale podle komentátorů by to byl argument pro ponechání sazeb beze změny v případě, kdyby už byly na úrovni odpovídající stavu ekonomiky. Jak sám občas říká čelný představitel Fedu William Dudley z newyorské pobočky, nula je pokrizová úroveň, která není v souladu se stabilně se zlepšující ekonomikou.

Problém Fedu je v tom, že v situaci, kdy americká ekonomika sílí, působí dojmem, že si nachází stále nové výmluvy pro nezvyšování sazeb. Podle komentátorů je nebezpečí, že Fed bude přikládat větší váhu finančním trhům než skutečné ekonomice. Šéf richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker, který byl ve čtvrtek z měnového výboru Fedu jediný, kdo hlasoval pro zvýšení úroků, si musí lámat hlavu, na jak dokonalé podmínky jeho kolegové vlastně čekají.

Newsletter