Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měl otevřít maďarský forint i koruna.

Fiat bude v jižním Polsku vyrábět dva nové motory

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) by měla do výroby dvou nových benzinových motorů v Bielsku-Biale v jižním Polsku investovat až čtvrt miliardy eur (6,8 miliardy Kč) a vytvořit tam několik set nových pracovních míst. Řekl to dnes místopředseda polské vlády Mateusz Morawiecki. FCA plán výroby nových motorů v polské továrně potvrdila a označila jej za doklad svého závazku dál rozvíjet aktivity v Polsku.

FCA uvedla, že začne v roce 2018 vyrábět v továrně Bielsko-Biala tříválcový motor o objemu jednoho litru a čtyřválcový motor s objemem 1,3 litru, oba budou podle firmy úsporné a nízkoemisní. Údaje Varšavy o výši investic ani o pracovních místech nepotvrdila. Továrna v Bielsku-Biale nyní vyrábí naftový turbomotor 1,3 Multijet a dvouválcový benzinový motor TwinAir.

Zatím ale podle agentury Reuters zůstávají otazníky ohledně rozšiřování výroby v dalším polském závodě FCA v nedalekých Tychách. Tam se nyní vyrábí populární Fiat 500 a model Lancia Ypsilon, závod ale už několik let produkuje podstatně pod úrovní své výrobní kapacity.

Fiat odsunul Tychy na druhou kolej v roce 2011, kdy přesunul výrobu malých vozů Panda do Itálie, aby zmírnil kritiku domácích politiků na přesouvání výroby z Itálie do zahraničí. Tychy musely propustit několik set lidí a továrna nyní vyrábí kolem 260.000 vozů ročně, méně než polovinu svého maxima z roku 2009.

Newsletter