Fiat Chrysler investuje v USA miliardu dolarů, vytvoří 2000 míst

Skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) investuje miliardu dolarů (25,6 miliardy Kč) do modernizace dvou továren na Středozápadě USA a vytvoří tam 2000 nových pracovních míst. Podnik to oznámil v neděli před zahájením mezinárodního autosalonu v Detroitu. Automobilky na americkém trhu se snaží vyjít vstříc nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, který kritizuje dovoz aut z mexických továren amerických a dalších automobilek a chce je přimět, aby zvýšily produkci v USA.

FCA uvedla, že přebuduje závody ve státech Ohio a Michigan, aby tam mohla vyrábět nové modely značky Jeep. Podle agentury Reuters také naznačila, že by mohla přesunout výrobu pick-upů Ram z Mexika do Michiganu, pokud Trumpova vláda zmírní přísné limity spotřeby, které zavedla administrativa prezidenta Baracka Obamy. Řada automobilek, které prodávají na americkém trhu má významnou produkci v mnohem levnějším a regulačně vstřícnějším Mexiku.

Manažeři FCA podle zdrojů Reuters o novém sdělení s Trumpem nemluvili. Šéf skupiny Sergio Marchionne ale podle nich chtěl, aby tato zpráva vyšla dříve, než by se Trumpova kritika obrátila i proti FCA.

Trump už delší dobu kritizoval za investice v Mexiku automobilku Ford a minulý týden hrozil vysokými cly na dovoz z Mexika největší americké automobilce General Motors a japonské jedničce Toyota. Ford minulý týden pod Trumpovým tlakem zrušil plány na vybudování nové továrny v Mexiku za 1,6 miliardy USD ve prospěch investic do závodu v Michiganu.

FCA uvedla, že továrna ve Warrenu ve státě Michigan bude vyrábět modely Jeep Wagoneer a SUV Jeep Grand Wagoneer. Závod v Toledu v Ohiu má produkovat pick-up značky Jeep.

Newsletter