Fico: Britští politici asi budou respektovat hlasování o brexitu

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) si nemyslí, že by britští politici nerespektovali výsledek referenda o odchodu Británie z EU. Fico, jehož země převzala předsednictví v EU, to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Jeho český protějšek Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za to, že se brexit postupně stane vedlejší agendou EU. Důležitější je podle obou předsedů vlád zatraktivnit Evropskou unii a získat pro tento projekt společné Evropy podporu občanů.

„Neumíme si představit, že by se to celé mohlo nějak zastavit. Teoreticky to je možné, ale pravda je taková, že si neumím představit, že by se britští politici postavili proti rozhodnutí referenda,“ uvedl Fico. I Sobotka označil brexit v uplynulých dnech za zřejmě nezvratné rozhodnutí.

Britové se v referendu poměrně těsnou většinou vyslovili pro opuštění EU, tento výsledek ale ještě musí stvrdit britský parlament. Podle slovenského premiéra je na Británii, aby verdikt oznámila oficiálně včetně podmínek odchodu. Jednání nezačnou dříve než na podzim, neboť odstupující britský premiér David Cameron nechal oznámení o vystoupení na svém nástupci.

Fico by byl nerad, kdyby měl brexit dominovat agendě EU. „Bez ohledu na výsledek referenda musíme mluvit o schopnosti zatraktivnit EU,“ uvedl slovenský premiér. Uvedl, že například 85 procent Evropanů nesouhlasí s unijní migrační politikou.

Sobotka v této souvislosti uvedl, že si je jist tím, že „nedojde k hlasování o návrhu“ Evropské komise na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků. EU bude muset hledat věci, které ji spojují, míní i Sobotka, podle něhož „s plynutím času brexit bude vedlejší agenda“.

Newsletter