Fico: Plynovod Nord Stream odporuje evropské energetické unii

Plán rozšířit plynovod Nord Stream, který umožní Rusku omezit transport zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu, není v souladu s unijním projektem energetické unie. Po schůzce s místopředsedy Evropské komise Valdisem Dombrovskisem a Marošem Šefčovičem to dnes novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico. Šefčovič, který je komisařem pro energetickou unii, doplnil, že projekt Nord Stream 2 vyvolává vícero otázek.

„Máme pocit, že tento koncept Nordstream 2, tedy dohody mezi ruským Gazpromem a některými západními společnostmi, není zcela v pořádku pokud jde o energetickou unii a její priority,“ řekl Fico.

Slovensko je odkázáno na dovoz plynu z Ruska a také zajišťuje jeho tranzit přes své území dále do západní Evropy. Po plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream by Moskva nebyla závislá na přepravě plynu přes Ukrajinu, což by se následně mohlo projevit i v omezení tranzitu suroviny přes Slovensko.

„Věřím, že se najde řešení, které nebude ohrožovat velmi dobré myšlenky energetické unie, členské státy Evropské unie, které přepravují ruský plyn do Evropy nebo jsou na tento plyn odkázané, a že nebude ohrožena energetická bezpečnost Ukrajiny,“ uvedl Fico.

Newsletter