Fico věří, že postoj V4 vůči Británii podpoří i další státy unie

Postoj České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska ohledně odmítnutí dohody o brexitu, pokud Británie omezí práva občanů států visegrádské čtyřky na práci, podpoří podle slovenského premiéra Roberta Fica i další státy Evropské unie. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Fico postoj V4 deklaroval po pátečním summitu EU v Bratislavě.

„Myslím si, že jestliže visegrádská čtyřka mluví o důsledné ochraně národních zájmů (…), že tu najdeme pochopení i u dalších evropských partnerů,“ odpověděl dnes Fico na dotaz moderátora, zda má postoj V4 podporu sedmadvacítky.

Fico zdůraznil, že vyjednávání o statusu vzájemných vztahů mezi EU a Velkou Británií musí respektovat oprávněné zájmy občanů V4, kteří v Británii působí. „Bojíme se toho, že vznikne jakási druhá kategorie, druhá třída občanů pracujících ve Velké Británii, kteří nebudou mít stejná práva,“ podotkl.

Postoj V4 je podle něj v souladu s podmínkami, na kterých se EU shodla bezprostředně po referendu o brexitu – tedy mimo jiné s tím, že si Británie „nebude vybírat třešničky z dortu“. „Například když bude chtít mít přístup na jednotný evropský trh, bude muset respektovat čtyři základní svobody v unii, především svobodu pohybu,“ dodal.

Slovenský premiér řekl už dříve, že země V4 budou v tomto ohledu nekompromisní a že pokud nebudou cítit záruky, že lidé žijící a pracující v Británii jsou rovnocenní, budou vetovat jakoukoliv dohodu mezi EU a Británií.

Newsletter