Filipínský prezident slíbil obyvatelům odměny za zabití dealerů

Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Duterte o víkendu vyzval všechny Filipínce, aby se zapojili do jeho kampaně proti překupníkům drog a za každého zabitého dealera jim slíbil vysokou odměnu. Již minulý týden překvapil tvrzením, že zabití zkorumpovaných novinářů je oprávněné. Odborníci na lidská práva v ženevském sídle OSN dnes Duterteho nebezpečně nezodpovědná slova odsoudili.

„Takové ospravedlnění vražd novinářů s ohledem na způsob, jakým vykonávají svou profesionální činnost, mohou případní vrazi vnímat jako povolení (zabíjet),“ prohlásil dnes v Ženevě expert OSN na mimosoudní popravy Christof Heyns.

V posledních letech bylo na Filipínách zabito nejméně 174 žurnalistů. OSN zvlášť připomněla masakr 32 novinářů v listopadu 2009 v provincii Maguindanao, který patří k nejkrvavějším podobným útokům na světě.

„Vzkazy takové povahy jsou naváděním k násilí a vraždění,“ řekl představitel OSN k prezidentovým slovům ohledně zabíjení novinářů a dealerů, proti kterým Duterte slíbil v kampani rázně zakročit.

Jednasedmdesátiletý kontroverzní právník Duterte, který byl minulý měsíc zvolen do čela této silně katolické asijské země se 100 miliony obyvatel, nejspíš výtky OSN ale nevyslyší. „Trhni si nohou, OSN. Držte všichni klapačky,“ odpověděl totiž Duterte na tiskové konferenci ve čtvrtek podle AFP na otázku ohledně zahraniční kritiky jeho slov.

Duterte, který dlouhá léta zastával úřad starosty jihofilipínského města Davao, proslul nekompromisním tažením proti zločinu a korupci. Známý je ale také řadou kontroverzních výroků, kterými si vysloužil přezdívku „asijský Trump“. Slíbil obnovení trestu smrti v zemi a pohrozil rozpuštěním parlamentu, který by se pokusil ho sesadit.

Newsletter