Filipíny zrušily plánovanou koupi policejních pušek od USA

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes nařídil zrušit plánovanou koupi 26.000 policejních pušek od Spojených států. Vláda prý bude hledat levnější zdroj. Informovala o tom agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden chystaný prodej pušek Manile pozastavilo kvůli obavám z porušování lidských práv na Filipínách.

„Budeme muset hledat jiný zdroj, který je levnější,“ prohlásil dnes Duterte v televizním projevu.

Americké ministerstvo zahraničí zamýšlený prodej zhruba 26.000 poloautomatických pušek pro filipínskou policii pozastavilo poté, co nejvýše postavený demokrat v senátním výboru pro zahraniční vztahy Ben Cardin prohlásil, že proti tomuto obchodu bude protestovat.

Vztahy mezi dlouhodobými spojenci USA a Filipínami se zkomplikovaly poté, co se v červnu k moci dostal kontroverzní filipínský prezident Duterte. Washington kritizuje především jeho tažení proti drogám, při němž bylo za poslední měsíce v zemi zabito přes 2300 lidí. Organizace pro lidská práva upozorňují, že při raziích jsou zabíjeni bez rozdílu jak pašeráci, tak narkomani. Často prý dochází i k mimosoudním vraždám

Šéf filipínské policie Ronald dela Rosa uvedl, že americké pušky jsou spolehlivé, alternativním dodavatelem by se ale podle něj mohla stát i Čína. Prezident Duterte v minulosti mluvil jako o možném dodavateli také o Rusku.

Newsletter