Financování podnikatelských projektů pokračuje

I když Evropská komise rozhodla o pozastavení certifikace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) pro Českou republiku, financování podnikatelských projektů není ohroženo. Hradí je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) z národních zdrojů. Současně resort s Evropskou komisí intenzivně řeší, jak chyby, které vznikly za minulého vedení, napravit a OP PIK co nejdřív znovu spustit.

Celou věcí se zabývá také interní audit ministerstva. „Po zhruba sto dnech v čele resortu průmyslu a obchodu mě nepřestává překvapovat, co se tu před mým nástupem dělo. Bohužel nejde o překvapení pozitivní, ba naopak. Musíme je řešit s rozvahou tak, aby se eliminovaly škody a Česká republika včetně podnikatelů a živnostníků, kteří OP PIK čerpají, nepřišla o důležité zdroje,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „V kontextu s problémy v daném programu došlo k personálním změnám v sekci, která má evropské fondy na starosti. Nedávno jsme podali trestní oznámení v kauze NUPHARO a nevylučujeme, že na trestní oznámení dojde i v případě tzv. OPPIKu. Náš hlavní cíl je jasný – zajistit, aby se situace neopakovala a Česká republika mohla pokračovat v čerpání.“

Na problém v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost přišel audit Ministerstva financí. Zjistil velkou chybovost při proplácení projektů.  Hned poté Ministerstvo průmyslu a obchodu zastavilo platby a začalo situaci řešit s národním řídicím orgánem, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), i Evropskou komisí (EK). Komunikace s MMR i EK je velmi intenzivní, a to na denní bázi. Tyto orgány tak už ví, že interními opatřeními  došlo k výrazné nápravě chybovosti. Což je základní předpoklad pro to, aby OP PIK byl znovu spuštěn.

Newsletter