Fincentrum Hypoindex prosinec 2020: Sazby překvapivě dál klesají, objemy lámou rekordy

Objemy poskytnutých hypoték v závěru roku opět lámaly rekordy. Podle Fincentrum Hypoindexu banky v prosinci sjednaly hypotéky za více než 29,5 miliardy korun. „Průměrná výše hypotéky se přiblížila hranici tří milionů korun. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex překvapivě opět klesla,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesá již devět měsíců v řadě. Pokles průměrné sazby ale přibrzdil. Zatímco v květnu a červnu loňského roku klesala průměrná sazba ještě o devět bazických bodů, v prosinci to bylo již pouze o dva bazické body. Rok 2020 tak průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů uzavřela s hodnotou 1,96 procenta,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Přestože poslední měsíc roku nepatří zpravidla co do objemu poskytnutých hypoték k nejsilnějším měsícům roku, loňský prosinec se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu a překonal i velmi silný listopad,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Banky v prosinci poskytly podle ukazatele Fincentrum Hypoindex hypotéky za 29,516 miliard korun. Větší objem za jediný měsíc se bankám podařilo sjednat pouze v listopadu 2016, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 29,683 miliard korun. Loňský rok tak s objemem 254,023 miliard korun překonal i dosud rekordní rok 2016, který držel prvenství s objemem 225,809 miliard korun.

V posledním měsíci roku bylo poskytnuto 9 951 hypoték. To je o 628 více než v listopadu a dokonce o 2 877 více než v prosinci roku 2019. Větší počet hypoték sjednaly banky naposledy v říjnu 2018, kdy si pro hypotéku přišlo 10 590 zájemců.

„I když prosinec potvrdil rostoucí zájem klientů o úvěry na bydlení – a s objemem 29,516 miliard korun se jen těsně nestal nejlepším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu – nedá se jednoznačně mluvit o rekordním zájmu o hypotéky. Toho jsme byli svědky v letech 2016 a 2017, kdy například jen v listopadu 2016 bylo poskytnuto 14 386 kusů hypoték. Loni v prosinci však bylo poskytnuto „jen“ 9 951 úvěrů, což jej sice řadí k úspěšným, ale ne rekordním měsícům. Z toho jasně vyplývá, že rekordní objemy má na svědomí spíše průměrná výše poskytnuté hypotéky, která už je na hranici neuvěřitelných tří miliónů,“ uvedl Jiří Sýkora.

Průměrná hypotéka na hranici tří milionů

Průměrná výše hypotečního úvěru vzrostla podle Fincentrum Hypoindexu jen za prosinec o téměř 80 tisíc korun na 2 966 150 korun. Rostoucí výše průměrné hypotéky ukazuje, že růst cen nemovitostí zatím příliš nepolevil, a to i navzdory koronavirové krizi. V letošním roce by ale mohl růst cen nemovitostí zpomalit a stabilizovat se.

Nabídkové sazby se stabilizují

Česká národní banka (ČNB) ponechala dle očekávání na prosincovém zasedání sazby beze změny. Cena zdrojů na mezibankovním trhu již několik měsíců roste, banky ale zatím ve zvyšování sazeb brzdí konkurenční boj.

Přestože průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v prosinci ještě klesala, aktuální nabídkové sazby hypotečních úvěrů bank již téměř zamrzly. Zatímco v prosinci se UniCredit již odhodlala sazby zvýšit, Raiffeisenbank a mBank v lednu naopak hypoteční sazby ještě snížily.

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 254 mld. CHF, zaměstnává přibližně 8 600 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.

Více na www.fcsls.cz a www.swisslife.com.

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select a.s. zveřejňuje každý měsíc hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex® a čtvrtletně Index českého investora CII750. Dále provozuje odborné portály investujeme.cz a hypoindex.cz.

Newsletter