Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Finský ministr financí končí, přišel o místo šéfa své strany

Dosavadní šéf finské vládní Národní koaliční strany (KOK) Alexander Stubb, který ve vládě působí jako ministr financí, nebyl ve stranických volbách znovu zvolen do čela své strany. Novým šéfem se stane Petteri Orpo, který nyní působí ve funkci ministra vnitra. Ten novinářům řekl, že nahradí Orpa ve funkcí ministra financí.

„Myslím si, že je přirozené, aby vůdce strany přijal tuto funkci,“ řekl 46letý Orpo novinářům po svém zvolení.

KOK doufá, že výměnou šéfa se jí podaří oživit ochabující podporu pro svoji středo-pravou stranu. Z celkové počtu delegátů stranického kongresu jich 441 hlasovalo pro nahrazení Stubba Orpem, 361 se vyslovilo proto, aby osmačtyřicetiletý Stubb zůstal nadále ve funkci.

Stubb působil v letech 2014 a 2015 ve funkci premiéra. V poslední době však čelil rostoucí kritice kvůli chabé podpoře jeho strany v průzkumech veřejného mínění a kvůli kompromisům, které udělal v rámci vlády.

Orpo je považován za člověka, který se snaží najít shodu a má malé zkušenosti z mezinárodní politiky. Byl však ceněn napříč politickým spektrem kvůli tomu, jak se jako ministr vnitra vypořádal s migrační krizí.

Stubb si loni vysloužil vlnu kritiky, když poskytl parlamentu špatné informace o plánu, který měl umožnit místním investorům vlastnit cenné papíry prostřednictvím anonymního registru. Návrh zákona byl později stažen. V listopadu mu neznámý muž v kavárně vychrstl do obličeje nealkoholický nápoj. V srpnu pak dva muži stříleli v noci ze vzduchovky do oken jeho soukromého domu.

„Stubb býval miláčkem veřejné politiky, byl považován za svěžího a vnímavého. V poslední době však vyvolal hodně rozčilení,“ řekl agentuře Reuters politolog z univerzity v Turku Erkka Railo.

Newsletter