Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Firma ETW spouští první linku v Česku, která umí recyklovat zemědělské a komunální plasty. Příští rok může státu ušetřit až 120 milionů korun na daních

Praha Nelahozevská firma ETW, která jako první v Česku přišla s technologií pro recyklaci zemědělských a komunálních plastů, spustila počátkem října výrobu tzv. regranulátu, tedy materiálu, ze kterého mohou firmy vytvořit recyklované pytle na odpadky. Recyklovaný granulát, který stojí zhruba o polovinu méně než primární surovina pro výrobu zmiňovaných plastů (tedy ropa), má přitom potenciál ušetřit Česku zhruba 120 milionů Kč na daních ročně.

 „V říjnu jsme spustili výrobu a dnes již dodáváme regranulát firmám, které jej používají především na recyklované pytle na odpadky. Těsně před spuštěním výroby se nám navíc podařilo na výrobní linky implementovat nástroj, který pomáhá materiál efektivně nasekat na jednotlivé balíky, urychlili jsme tak proces jeho distribuce,“ upřesňuje CEO ETW Tomáš Louda.

 Počínaje příštím rokem se pak zavádí nová evropská daň, která ukládá zemím Unie odvádět do evropských fondů 0,8 eura za každý kilogram nezrecyklovaného obalu. ČR by tak ročně zaplatila více než 2 miliardy korun, ETW pak může státu na těchto daních ušetřit. „Při maximálním vytížení současných kapacit jsme schopni ušetřit státu na daních až 120 milionů Kč. To ovšem za předpokladu, že se české firmy naučí používat k výrobě spíše regranulát, nikoliv původní surovinu, kterou je ropa – a po níž dnes sáhnou bohužel častěji,“ míní CEO ETW Tomáš Louda.

Česko je pozadu za okolními státy

Podle Loudy je recyklace v Česku stále daleko za okolními státy jako Švédsko, Dánsko, ale i třeba Polsko. „Například strečová fólie se ve Švédsku vyrábí ze 75% regranulátu, což je zlomové. Carlsberg v Dánsku, včetně Coca-Coly, používá smršťovací fólie ze 100% regranulátu. Příklady efektivního využití recyklovaného materiálu ve světě jsou. Je proto smutné, že v Česku firmy při výrobě zpravidla raději sáhnou po prvotní surovině, tedy ropě,“ říká Louda.

 Ačkoliv mnohé firmy již o užívání regranulátu uvažují, podle Loudy jsou jejich milníky zbytečně pozdní. „Unilever se například zavázal, že do roku 2025 bude recyklát tvořit 25 % obsahu obalů. To je zbytečně pozdě,“ komentuje Louda. Za příkladný považuje postup Velké Británie, která od roku 2022 požaduje 30% obsah regranulátu ve všech obalech, jinak hrozí pokuta 200 liber za tunu. „Tato iniciativa vytvoří desítky tisíc tun nové poptávky po regranulátech,“ myslí si Louda.

Louda zároveň vítá přístup firmy Nestlé, která podle posledních informací vyčlení 235 milionů eur na investice do startupů podporujících recyklaci. „Je skvělé, že si firmy uvědomují, že odpovědnost je v jejich rukou,“ říká.

ETW se vrhá do boje s tisíci tun odpadu

Podle oficiálních čísel se v Česku ročně použijí 4 tisíce tun zemědělských a až 26 tisíc tun komunálních a průmyslových fólií, které dosud nikdo v tuzemsku zrecyklovat neuměl. Je k tomu totiž zapotřebí speciální filtrační technika, kterou ETW mohla nakoupit díky nové investici od SFG Holding. Proto se jako první u nás naplno pouští do této recyklace. Firma je tedy jednou z prvních vlaštovek, která pomůže České republice splnit nařízení Evropské unie o odpadové reformě.

S novými technologiemi je v silách ETW vyrobit až 6 tisíc tun regranulátu ročně. To je pro představu zhruba pětina celkového objemu tohoto odpadu v ČR. Regranulát se pak dá použít k výrobě jak zmiňovaných nákupních tašek, tak odpadkových pytlů, fólií pro stavebnictví nebo k výrobě závlahového potrubí.

ETW také pracuje na vybudování systému zpětného odběru, kdy od firem na trhu odebere znečištěné fólie, ty zpracuje a firmám vrátí odpadkové pytle ze 100% recyklátu. „Nyní už například jednáme s některými obchodními řetězci a plánujeme také napojení na Pražské služby. Jsme přesvědčení, že potenciál naší práce leží nejen v ekologičnosti, ale také v marketingovém potenciálu. Tato kombinace nabízí firmám zajímavou příležitost,“ dodává Louda.

Firma začínala od nuly

„S firmou jsme začali na zelené louce. Prvotním impulsem byla a je chuť vybudovat něco, co u nás ještě nebylo, a zároveň dělat dobrou věc,“ vypráví Louda. Bratři Loudové se před založením společnosti ETW profesionálně věnovali americkému fotbalu. Byli dlouhodobou oporou Prague Lions, s týmem získali několik titulů a reprezentovali ČR na mistrovství Evropy v Itálii. Tomáš byl prvním českým hráčem, který byl zvolen v roce 2012 do širší soupisky světového výběru na Floridě. Nejzajímavější je však z byznysového pohledu angažmá bratrů v německé GFL, kde kromě zisku mistrovského titulu (2015) potkali Griffina Neala – bývalého hráče americké NFL a majitele společnosti Trumont. Právě při tomto setkání se zrodila první myšlenka recyklace fólií v České republice a firma Trumont se stala prvním investorem.

Více o SFG Holdingu

SFG Holding vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů.

Newsletter