Firma Rio Tinto prodala australský uhelný důl za dolar

Těžařská společnost Rio Tinto prodala svůj uhelný důl v australském státně Queensland za jeden australský dolar (18 Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Velké těžební společnosti se snaží zbavit svého ztrátového majetku po letech nízkých cen uhlí.

Novým majitelem se stala malá australská firma TerraCom, která je dceřinou společností Orion Mining Pty. Firma rovněž od Rio Tinto získá 80 milionů australských dolarů (1,5 miliardy Kč) na náklady na renovaci místa.

Šéf TerraCom Cameron McRae věří, že důl představuje dobrou příležitost, přestože ceny energetického uhlí jsou nízké. „Věříme, že při současných cenách uhlí můžeme mít dobrý výnos,“ prohlásil. „Případný růst pro nás samozřejmě bude dobrý.“

Důl Blair Athol byl zavřen koncem roku 2012. Patří mezi nejstarší v Queenslandu a je druhým dolem v oblasti, který byl za poslední rok prodán za jeden australský dolar. V červenci 2015 firma Sanmore Coal zaplatila jeden AUD za důl na koksovatelné uhlí Issac Plains.

TerraCom plánuje zahájit obnovu místa o rozloze 50 hektarů a vrátit se k těžbě. Práci by zde mělo najít více než 100 zaměstnanců a kapacita těžby by měla být dva miliony tun ročně.

Newsletter