Firmě PKN Orlen, majiteli Unipetrolu, vzrostl zisk o 18 %, překonal odhady

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen zvýšila čistý zisk ve druhém čtvrtletí o 18 procent na 1,61 miliardy zlotých (téměř deset miliard Kč). K nečekaně lepšímu výsledku jí pomohly kompenzace za požár v českém Unipetrolu, která polská skupina vlastní. V chemičce v Záluží u Litvínova hořelo loni v srpnu.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali čistý zisk 1,58 miliardy zlotých.

Odhady překonal i takzvaný upravený provozní zisk EBIT LIFO, který nezahrnuje dopad změn cen ropy. Ten dosáhl 2,09 miliardy zlotých, čekal se výsledek 2,03 miliardy PLN. Hospodaření firmy podpořil i slabší kurz zlotého k americkému dolaru a k euru.

„Navzdory nepříznivým makroekonomickým podmínkám a odstávkám kvůli údržbě jsme ve druhém čtvrtletí opět dosáhli dobrých výsledků… Jsme také spokojeni, že jsme obdrželi více než 600 milionů PLN coby součást kompenzací za škodu způsobenou nehodou v Litvínově,“ uvedl v prohlášení na webu skupiny její generální ředitel Wojciech Jasiński.

Petrochemický holding Unipetrol je od roku 2005 součástí polské státem řízené skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Čistý zisk Unipetrolu v pololetí meziročně klesl o 38 procent zhruba na tři miliardy korun. Tržby klesly o 32 procent na 38,2 miliardy korun. Důvodem byl další pokles ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických produktů kvůli nehodě na etylénové jednotce, která se stala v polovině loňského srpna.

Newsletter