Firmy dohání koronavirovou ztrátu. Zrychlují IT vývoj a vrací se k původním byznys plánům

Firmy se vrací ke svým původním business plánům, které měly před vypuknutím pandemie koronaviru, alespoň to ukazují zkušenosti technologické společnosti BOOTIQ. „Zhruba polovina současných klientů se i přes dobu dovolených snaží dohnat produktový a technologický vývoj, a s tím také navázané byznysové cíle platné před vypuknutím pandemie. Vidím to jako pozitivní impuls, protože i ty největší firmy nepropadají panice a chtějí se vrátit k růstu,” komentuje CEO BOOTIQ Marcel Červený. Novinkou ve světě zakázkových vývojářských studiích je výrazně zvýšená poptávka výrobních, strojírenských ale i průmyslových a dalších ryze B2B firem, které si začínají uvědomovat potřebu digitalizace. BOOTIQ pomáhá vývoji více než 100 firmám v Česku a na Slovensku, o které se stará přes 350 IT odborníků.

Z pohledu BOOTIQ měla pandemie koronaviru dopad na dvě oblasti: v retailu ubylo 10 % klientů, v automotive odpadlo až 40 % zakázek a firmy zastavily výběrová řízení na nové projekty. Většina těchto klientů však následně obnovila spolupráci, takže úbytek oproti stavu před karanténou byl pouze v jednotkách procent. „Menší část klientů z opatrnosti zastavila projekty, které pro ně nebyly klíčové, nebo dokonce využili volných vývojářských kapacit na trhu a vytvořil si vlastní oddělení. V posledních měsících je z pohledu BOOTIQ poptávka po IT službách až dvojnásobně vyšší, než jak tomu bylo v posledních dvou letech. A to zejména díky stále rostoucím investicím do digitalizace, zejména do podpory prodejů, vzdělávání a home office,” popisuje Marcel Červený.

Zvyšující se poptávku B2B firem začít digitalizovat některé ze svých procesů začal BOOTIQ ve větším měřítku pozorovat již loni. To se jednalo především o firmy provozující B2B obchodní sítě a portály nebo logistiku. Růst poptávky po vypuknutí karantény se v segmentu B2B více než zdvojnásobil.  BOOTIQ přitom přiznává, že se jedná o společnosti, které by dříve – s největší pravděpodobností – nepovažovala za své klienty, a tedy za firmy vyhledávající služby vývojářských agentur a IT konzultantů.

 Co dnes B2B firmy nejčastěji řeší a poptávají?

Vedle webových stránek, které řada průmyslových a dalších B2B podniků neudržovala v souladu s nejnovějšími trendy, dochází také na implementaci nástrojů vzdálené komunikace a řízení projektů nebo dodavatelských řetězců. „Motivace těchto firem je dnes hnána především potřebou obstát ve světě, který zažily v posledních měsících. Jednoduše se ukázalo, že jim chyběla řada procesů nebo systémů. Naopak karanténa ukázala, že část práce, především po obchodní stránce, je možné udělat online. B2B firmy tak nyní dohánějí to, co ve světě e-commerce, startupů, technologických firem a nadnárodních korporátů funguje již léta,” doplňuje Červený.

A jak v B2B v posledních měsících a týdnech inovovali někteří klienti BOOTIQ?

Průkopníkem e-commerce v B2B je slovenská firma Curaden, která je výhradním distributorem značky Curaprox na Slovensku. Ten potřeboval kvůli rostoucí poptávce přehledný portál pro zubní ambulance, ambulance dentální hygieny, zubní techniky a pro studenty zubního lékařství. Tým BOOTIQ dostal za úkol vymyslet řešení, které by maximálně automatizovalo proces objednávky pro B2B partnery. Následně jej napojil na existující podnikové systémy a zjednodušil obsluhu obchodu. Výsledkem je ušetření času prodejcům, skladníkům i samotným byznysovým partnerům při objednávání produktů.

Výsledkem dlouhodobé spolupráce BOOTIQ s lídrem v oblasti logistiky DPD SK jsou aplikace Můj kurýr a nově také Warehouse Management System (WMS). Ten pomohl se zjednodušením interní skladové logistiky pro distribuci interních kancelářských a skladových prostředků od pracovních pomůcek přes pracovní uniformy až po IT materiál. Systém je plně zabudovaný do stávajícího intranetu a umožňuje snadné zadání požadavku, sledování jeho životního cyklu až po jeho dodání na některou ze stovek poboček DPD SK. Součástí jsou rovněž reporty skladových zásob, notifikace o jejich stavu, vystavování externích objednávek a jejich naskladnění dodavatelům.

Aplikace Můj kurýr, která je v ostrém provozu od začátku letošního roku, pak zjednodušuje práci kurýrům i nefiremním odesílatelům. Těm poskytuje jednoduchý a profesionální nástroj, propojuje zákazníka a dopravce a maximálně usnadňuje komunikaci. Dále usnadňuje proces vystavování faktur a zajišťuje správnost dokumentů tím, že zaznamenává data o každé zásilce.

Více o BOOTIQ

BOOTIQ je vývojářská společnost, která vytváří komplexní IT projekty pro známé korporace i začínající startupy. Početná skupina profesionálních vývojářů, analytiků, testerů, architektů a adminů společně pracuje na projektech, při kterých vzniká chytrý software či webové aplikace, a poradí si i se specifickým zadáním, jako je výstavba velkých databází nebo zpracování a vizualizace velkých dat. Sehranou partu více než 350 technologických odborníků, kteří i přes svoji velikost nadále věří v myšlenku „smart software garage“, najdete v Plzni, Praze, Jihlavě, Olomouci, Brně, ve Zlíně či v Bratislavě a Popradě. Služeb BOOTIQ využívají firmy T-Mobile, Plzeňský Prazdroj, GTS Alive – ISIC, Škoda Auto, Unipetrol, Zoot a více než stovka dalších klientů.

Newsletter