Firmy z IT podporují v amerických volbách vítězství Clintonové

Takzvané startupy, tedy nové a rychle se vyvíjející společnosti, které působí v informačních technologiích v Silicon Valley na západním pobřeží USA, podporují v amerických volbách vítězství Hillary Clintonové. Týká se to i českých firem. Vítězství Donalda Trumpa by mohlo vyvolat nejistotu na trzích, a proto i investice do inovativních společností by mohly částečně utrpět, vyplývá z ankety ČTK mezi odborníky.

„Vedoucí představitelé firem ze Silicon Valley jsou svým smýšlením v drtivé většině nakloněni světonázoru, který hájí demokratická strana. Mladí podnikatelé z IT branže se snadněji identifikují s progresivistickými hodnotami, které demokraté reprezentují, než s ‚trumpismem‘, jež je podle nich zpátečnický,“ řekl ČTK analytik společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Clintonová je proto jejich jednoznačnou favoritkou, jakkoli ani na ni nenahlíží s velkým nadšením. Je spíše pragmatickou volbou, jež poskytuje záruku kontinuální návaznosti na postoj nynější administrativy k IT branži. Zato v Trumpovi Silicon Valley, podobně jako Wall Street, vidí ‚neřízenou střelu‘. Tímto názorem jsou podle Kovandy ovlivněny i české startupy, jež v Kalifornii působí.

USA mají velmi dobře vybudovaný systém pro investice do startupů, a proto by výsledek voleb neměl mít zásadní vliv na fungování tohoto odvětví ekonomiky, uvedl Michal Mička ze startupu Incomming Ventures. Podle společnosti Crowdpac, která sleduje dotace na prezidentské kampaně, patří 95 procent příspěvků ze Silicon Valley Clintonové.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl upozornil na to, že vzhledem k rétorice obou kandidátů by se mohly naplnit sliby, které mají společné. Tím nejpravděpodobnějším je úprava daní pro firmy, které drží hotovost v zahraničí či v daňových rájích. To by mohlo pomoci především velkým korporacím jako jsou Google a Apple, které by tak ušetřily miliardy dolarů na daních z příjmu. U menších firem ze Silicon Valley by tento efekt měl být minimální.

Silná náklonnost k demokratům je podle Kovandy částečně módní vlnou, pro Kalifornii charakteristickou. Částečně ale plyne i z obav firem ze Silicon Valley, že Trumpova ekonomická opatření půjdou proti globalizaci, omezí světový obchod a imigraci, včetně přílivu mozků právě do ‚Křemíkového údolí‘. Trump navíc není k IT společnostem vstřícný. Vyzýval například k bojkotu produktů firmy Apple, pokud společnost neumožní Federálnímu úřadu pro vyšetřování získat informace o střelcích z loňského incidentu v San Bernardinu, připomněl.

Celkově lze podle Bostla předpokládat, že téma snížení daní firmám by v Bílém domě otevřeli oba kandidáti. Co lze navíc čekat od Clintonové, je větší zdrženlivost a pokračování v rozvoji bilaterálních dohod s Čínou a EU. Trump bude naopak prosazovat tvrdší celní politiku a obchodní restrikce pro podporu domácího trhu. „Z toho, jak dnes funguje globální ekonomika, usuzuji, že výhra Clintonové by měla pozitivnější vliv na americké firmy než vítězství Trumpa, který by praktikoval na americkou ekonomiku léčbu šokem,“ uzavřel Bostl.

Newsletter