Fitch snížila rating Jihoafrické republiky na neinvestiční stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Jihoafrické republiky na stupeň BB+ z dosavadní známky BBB-. Srazila jej tak do neinvestiční kategorie, což zdůvodnila politickou nestabilitou v zemi. Následovala tak podobný krok agentury S&P z počátku týdne. Jihoafrické banky už varovaly před nepříznivými dopady na ekonomiku.

Jihoafrická republika se potýká s vlnou protestů, které zemi zachvátily po odvolání respektovaného ministra financí Pravina Gordhana. Demonstranti požadují, aby odstoupil prezident Jacob Zuma, který svého oponenta Gordhana funkce zbavil. Odstoupení Zumy žádají i někteří členové jeho vládnoucí strany Africký národní kongres.

Odvolání ministra financí a změny ve vládě z minulého týdne se negativně odrazily na trzích i na kurzu jihoafrické měny. Fitch se domnívá, že současná situace odradí zahraniční investory od investování v Jihoafrické republice. Obává se také dopadů na veřejné finance.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Vyjadřuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník vypůjčené peníze řádně vrátí. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a zpravidla je schopen si zajistit i levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat někteří institucionální investoři, například penzijní fondy.

Vyšší náklady na úvěry v důsledku snížení ratingu do spekulativního pásma znamenají méně peněz na důležité služby, jako je bydlení, vzdělávání nebo zdravotní péče. Snížení ratingu by tak mohlo nepřímo vyvolat další protesty.

Newsletter