Fond ESM schválil uvolnění další splátky úvěru pro Řecko

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) dnes uvolnil další dvě miliardy eur (54 miliard Kč) ze záchranného programu pro Řecko. Atény splnily všechny požadované podmínky, sdělil záchranný fond pro eurozónu.

„Toto rozhodnutí následuje poté, co řecká vláda dokončila první sadu stanovených milníků,“ uvedl fond s odkazem na řecké schválení požadovaných reforem. Uvolněné peníze Atény použijí k obsluze řeckého dluhu a spolufinancování projektů financovaných strukturálními fondy EU, uvedl ESM podle agentury Reuters.

Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem v sobotu konstatoval, že Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli z eurozóny, a může tak od ESM dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Kromě dvou miliard eur z dohodnuté úvěrové pomoci by Atény měly dostat také kolem deseti miliard eur na rekapitalizaci bank.

O víkendu uvolnění peněz pro Řecko schválili náměstci ministrů financí zemí eura. Dnes by to měli potvrdit samotní ministři euroskupiny.

Silně zadlužené Řecko se v létě po půlročním povolebním zmatku nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu. V jeho rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Řecko za to musí pokračovat v reformách veřejných financí, ekonomiky a státní správy a každé uvolnění části úvěru je podmíněno konkrétními kroky.

Řecký parlament minulý týden schválil soubor dalších reforem, které požadovali mezinárodní věřitelé. Opatření se týkají například pravidel pro zabavování nemovitostí při nesplácení hypoték a pro správu daňových nedoplatků.

Newsletter