Fortuna: Francouzským prezidentem bude Macron (1,8:1)

Čtyři vyrovnaní kandidáti na prezidenta a žádný s jistotou postupu do druhého kola? Tak to je novinka, kterou Francie zřejmě ještě nezažila. Sázející ale mají o finalistech prezidentských voleb poměrně jasno. Celkem 90 % z nich očekává postup Marine Le Penové a Emmanuela Macrona, kurz na oba tyto kandidáty svými sázkami stlačili až na 1,18:1. 

„Situace je pořád otevřená, přibližně třetina voličů stále ještě neví, koho bude volit, do hry se tak ještě může vrátit Francois Fillon,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna. Bývalý premiér by byl pro Francii zřejmě nejlepší volbou, Fillon (2,75:1 na postup do finále) chce omezit veřejné výdaje o 100 miliard eur a reformovat zákoník práce, oba tyto kroky by pomohly oživit francouzskou ekonomiku. Uškodil mu však nedávný skandál se zaměstnáváním příbuzných.

Čtvrtý mušketýr, levicový kandidát Jen Luc Mélenchon, má sice v posledních průzkumech slibných 19 %, ale z pohledu bookmakerů je outsiderem voleb (6:1 na postup, 15,5:1 na celkové vítězství). „Francie má levicové a rovnostářské myšlenky celkem v oblibě. Zdá se ale, že komunismus tam zatím nemá vybudovanou takovou tradici, aby voliči Mélenchona pustili do Elysejského paláce. Slibně vypadající preference jsou spíš důsledkem skandálů ostatních kandidátů,“ říká Michal Hanák.

Newsletter