Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Fortuna k Oscarům: Filmem roku bude La La Land (1,08:1)

Filmový průmysl má za sebou rekordní rok. Celosvětové tržby loni dosáhly 11,1 miliardy dolarů, tři filmy překročily hranici jedné miliardy. Nejvíce želízek v ohni bude mít při rozdělování Oskarů podle sázkové firmy Fortuna La La Land, který je favoritem na cenu za nejlepší film roku (1,08:1), nejlepší režii (Damien Chazelle, 1,04:1) a pro nejlepší herečku v hlavní roli (Emma Stone, 1,15:1).

Americká filmová akademie každoročně řeší dilema, zda upřednostnit umělecky dokonalé filmy, nebo kasovní trháky, které přitahují celosvětovou pozornost. Letošní nominace jsou mixem obou kategorií. Nechybí Star Wars: Roque One (aktuální tržby 1,048 miliardy dolarů), Kniha džunglí (964 mil. USD) nebo příběh ze světa Harryho Pottera Fantastická zvířata a kde je najít (808 mil. USD).

Favority hlavních kategorií však hledejme mezi filmy s výdělky obvykle o řád nižšími. Čtrnáct nominací má La La Land, osm nominací Moonlight a Příchozí, šest nominací Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Lion a Místo u moře.

Zároveň se střetnou filmy, které jsou v mnoha ohledech vynikající, s těmi „spíše průměrnými“, které stojí třeba na excelentním výkonu některého z herců. Do této kategorie patří třeba film Jackie s Natalie Portmanovou v hlavní roli, nebo Fences, kde září Denzel Washington a Viola Davisová.

Přibližně jednou za dekádu předvede Denzel Washington (2,45:1) fantastický výkon, posbírá ocenění a na pár let se odmlčí. Možná znovu přišel jeho čas. V kategorii herců v hlavní roli vyzve Caseyho Afflecka (1,5:1),“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Jinak má řada hlavních kategorií letos jednoho žhavého favorita. Mahershala Ali (Moonlight) útočí na svého prvního Oskara v kategorii herců ve vedlejší roli (1,13:1), podobně Viola Davisová (Fences) mezi ženami (1,02:1).

Nejvíce slavit budou tvůrci La La Landu, který už „v předkole“ posbíral sedm Zlatých glóbů a pět cen BAFTA. Naopak nejvíc ostrouhá Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Mezi diváky má film vynikající ohlas (např. ČSFD 85 %, nejvíce mezi nominovanými v hlavních kategoriích), v žádné z hlavních kategorií však není vyloženým favoritem, ze Zlatých glóbů a cen BAFTA přivezl jediný triumf.

Newsletter