Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Fortuna: Turci chtějí diktátora, opět řeknou Erdoganovi ano (1,4:1)

Tento víkend rozhodne o dalším směřování Turecka, v zemi se koná referendum o změnách turecké ústavy. Průzkumy k této otázce jsou zatím velmi vyrovnané, 90 procent sázejících i bookmakeři Fortuny se však kloní k názoru, že Turci zkrátka chtějí autoritativnější režim a změny ústavy podpoří.

„Pokud Erdogan prosadí svoje návrhy, tak definitivně odpadne mnohaleté dilema, zda by Turecko mělo či nemělo být v Evropské unii. Tohle není pán, který by chtěl v Bruselu diskutovat o správném tvaru banánů,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna.

Určitou indicií mohou být poslední parlamentní volby, které se v Turecku konaly na podzim 2015. Erdoganova proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) v nich získala 49,4 % hlasů. V poslední prezidentské volbě v roce 2014 Erdogan vyhrál se ziskem takřka 52 % hlasů.

U obou hlasování se ozývaly protesty, že nebyly dodrženy obvyklé demokratické standardy voleb. V Turecku se zároveň stalo běžným zvykem zatýkání novinářů a dalších názorových oponentů.

Referendum může otřást také členstvím Turecka v NATO (3,6:1). „Turecko má strategickou polohu s ohledem na válku v Sýrii i vzhledem ke vztahům NATO s Ruskem. Pokud by Turci měli zaječí úmysly, dostanou nejspíš od Američanů nabídku, kterou nebudou moci odmítnout,“ dodává Michal Hanák.

Změny v ústavě by každopádně posílily autoritativní režim v Turecku. Reálně lze počítat například se zavedením trestu smrti (2,25:1), poklesem zájmu o dovolené v Turecku a stagnací turecké ekonomiky.

Newsletter