Fortuna vypsala sázky, jak to dopadne s medvědem na Valašsku

Už několik týdnů je velmi sledovaný příběh medvěda, který putuje po Valašsku a při snaze vykrmit se na zimu dělá vrásky místní chovatelům, sadařům, včelařům i obyvatelům dotčených obcí. Proti návrhu hejtmana Čunka se zvedla vlna odporu, a tak se snad otevírá čas a prostor pro rozumné řešení. Podle bookmakerů Fortuny je stále ještě nejpravděpodobnější variantou, že chlupatý huňáč dostane rozum a v kursu 3:1 se zazimuje. Odchytová klec, s ohledem na to, že medvěd v posledních dnech trochu změnil akční rádius, bude patrně v permanenci v kursu 5:1 mezi 12. a 18. listopadem. Od 19. listopadu do konce měsíce je pak v kursu 6:1 potřeba uvažovat nad jeho lapením pomocí uspávací střely.

„Pravdou je, že tenhle valašský tulák se toho nebojí a na zimu se připravuje zodpovědně. Chápu, že pro některé obyvatele místních obcí to nemusí být úplně příjemné, na druhou stranu medvěd je tvor jako každý jiný a když jich na Slovensku volně pobíhá 1200, tak bychom měli dát i tomuto našemu Jankovi šanci. Překvapilo mě, jaké pochopení vyjádřili někteří dotčení farmáři, proto budeme věřit, že už se snad huňáč nakrmil dost, s klesajícími teplotami vystoupá do hor a začne se ukládat k zimnímu spánku,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.    

Medvěd každopádně má svoji hlavu a pokud by včas nedostal rozum, pak pochopitelně budou postupně klesat kursy na jeho odchyt pomocí nástrahy v kleci, tak i prostřednictvím uspávací střely. Někteří zástupci zoologických zahrad už vyjádřili ochotu pomoci, jiné ji nevylučují a je tedy otázkou, kde by valašský medvěd případně mohl najít nový domov. Bookmakeři favorizují zoo v Hluboké (2,5:1) nebo v Táboře (3:1), řada zahrad se ale ještě nevyjádřila. Medvědi mají v Česku tradici i v rámci řady památek, například na Točníku (20:1).

„Ochránci i široká veřejnost vyjádřila medvědovi podporu a bylo by nesmyslem, aby zákonem chráněné zvíře ztratilo právo na život jenom pro to, že nejsou peníze na jeho zodpovědný monitoring případně odchyt. Přitom na vrtulník s termovizí prostředky jsou. Řeší se, co s medvědem po případném odchytu, na to bychom chtěli zareagovat. Pokud bude podle odborníků nutné medvěda z přírody skutečně vyčlenit, tak bychom tomu, kdo mu poskytne trvalý a humánní domov, chtěli přispět částkou 100 tisíc korun. Prostě bychom medvěda adoptovali, jak je dnes zcela běžné a určitě bychom uvažovali i o další podpoře.“ doplňuje David Vaněk, generální ředitel Fortuny.

 

Newsletter