Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Fortuně v 1. čtvrtletí výrazně klesl zisk, odhadují analytici

Sázkové společnosti Fortuna v prvním čtvrtletí výrazně klesl provozní zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů). Analytici, které ČTK oslovila, očekávají meziroční propad zisku o 16 až 40 procent zhruba na 120 až 167 milionů korun. Důvodem je podle nich například zvýšení sázkové daně v ČR nebo zrušení manipulačního poplatku na Slovensku. Fortuna zveřejní výsledky ve čtvrtek před otevřením finančních trhů.

„Pokud čísla naplní naše odhady, bude propad EBITDA výrazně vyšší, než je celoroční výhled managementu,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička. Vedení společnosti v březnu oznámilo, že pro letošek předpokládá pokles provozního zisku o deset až 15 procent. „Vzhledem k neochotě jakkoliv šetřit na nákladové straně nemá podle našeho názoru management tento cíl ve vlastních rukou a musí spoléhat na zlepšení marží ve zbytku roku,“ dodal Lávička.

Přijaté sázky by Fortuně měly podle odhadů meziročně vzrůst zhruba o čtvrtinu na 6,65 miliardy korun. Hrubé výhry jako rozdíl přijatých sázek a vyplacených výher podle analytiků meziročně vzrostly o šest až 14 procent na 1,02 až 1,09 miliardy korun. Hrubé marže (hrubé výhry/přijaté sázky) by tak měly klesnout na 15 až 16 procent ze 17,7 procenta v 1. čtvrtletí loňského roku. „Jedním důvodem je zrušení manipulačního poplatku na Slovensku. Hráči navíc v prvním čtvrtletí začali více vyhrávat,“ doplnil analytik Petr Hlinomaz. Podle Lávičky je důvodem poklesu také přesun klientů k online sázení a v rámci nich k live sázkám, které se dají uzavírat i opakovaně v průběhu zápasu. „Tyto sázky na jednu stranu pomáhají růstu objemů, na druhou stranu ale generují nižší marže,“ sdělil dále analytik.

Od ledna se v ČR zvýšila daň pro provozovatele kurzových sázek z 20 na 23 procent. „Dopad do tržeb, respektive do provozního zisku očekáváme okolo dvou milionů eur (54 mil. Kč) ročně, tedy přibližně půl milionu eur na kvartální bázi,“ dodal Lávička.

Fortuna Entertainment Group se zaměřuje hlavně na kurzové sázky. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Loni zvýšila čistý zisk meziročně o 22,5 procenta zhruba na 527 milionů korun. Výsledek byl ovlivněn jednorázovým příjmem z odložené daně v Polsku.

Objem přijatých sázek vzrostl o 26,1 procenta na 22,9 mld. Kč. Letos Fortuna očekává další výrazný nárůst tržeb. Spoléhá především na evropský fotbalový šampionát ve Francii, na který se kvalifikoval i český národní tým. Letní olympijské hry (LOH) v brazilském Riu de Janeiro by měly být v zájmu sázkařů až na druhém místě. „Pozitivní vliv velkých akcí lze snadno vypozorovat při srovnání sudých a lichých roků, kdy ty sudé jsou pro sázkové kanceláře přirozeně příznivější,“ doplnil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Zatím rekordní akcí pro tuzemské sázkové kanceláře bylo fotbalové MS v Brazílii v roce 2014. Fortuna při něm tehdy utržila zhruba půl miliardy korun.

Pro investory bylo zklamáním, že společnost letos ani v příštím roce nebude vyplácet dividendu. S akciemi Fortuny se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

Newsletter