Fórum OBSE se zabývá dobrým vládnutím, zahájil ho Zaorálek

Odpovědné a transparentní instituce mohou přispět k prevenci násilí a terorismu. V zahajovacím projevu fóra Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na třídenní konferenci, která začala dnes v Praze, budou zástupci 57 zemí OBSE hovořit o principech dobrého vládnutí a jejich roli při udržování bezpečnosti a stability. Zahájení se zúčastnil také generální tajemník organizace Lambert Zannier.

„Dobré vládnutí je základem pro stabilitu, bezpečnost a prosperitu. Pokud ho budeme posilovat na národní úrovni a dobrou praxi budeme sdílet, pak je to podle mne smysluplné,“ uvedl ministr v projevu. Předpoklady pro naplnění idey dobrého vládnutí jsou podle něho nestrannost, odpovědnost, transparentnost, efektivita, kompetentnost, integrita a rovnost.

Zaorálek doplnil, že Česká republika chce tyto principy a koncept dobrého vládnutí prosazovat i na půdě OSN jako jedna z místopředsednických zemí Hospodářské a sociální rady OSN. Ministr také podpořil myšlenku, aby se do vládnutí aktivně zapojovala občanská společnost a veřejnost.

Více než 200 delegátů členských zemí, neziskových organizací a dalších institucí se v Praze bude věnovat také boji proti korupci a proti praní peněz na podporu terorismu, otázkám životního prostředí nebo migraci. Generální tajemník Zannier poznamenal, že právě migrace přinesla zásadní zvrat do evropské politiky a je třeba ukázat, že nemusí znamenat pouze riziko. Podle něho naopak může přinést ekonomický zisk.

Praha je tradičním sídlem konání Ekonomického a enviromentálního fóra OBSE. Letošní ročník zastřešený tématem „Posílení stability a bezpečnosti prostřednictvím spolupráce při dobrém vládnutí“ se koná pod patronátem německého předsednictví.

 

Newsletter