Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Fox byl vyřazen z pětky kandidátů na šéfa britských konzervativců

Poslanci britské Konzervativní strany dnes v prvním kole hlasování vyřadili z pětice kandidátů na předsedu a příštího premiéra exministra obrany Liama Foxe. Největší podporu získala v tajném hlasování ministryně vnitra Theresa Mayová, pro niž se vyslovila polovina zákonodárců – 165. Hlasování se jich zúčastnilo 329 z celkem 330. Na druhém místě skončila náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová s 66 hlasy.

Až za Leadsomovou, kterou jako svou favoritku podpořil bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson, skončil ministr spravedlnosti Michael Gove. Pro něj se vyslovilo 48 poslanců, 34 jich pak dalo hlas ministrovi pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephenu Crabbovi. Vyřazený Fox získal 16 hlasů.

Další kolo hlasování o kandidátech na předsedu se uskuteční ve čtvrtek a poté v úterý, dokud se výběr nezúží na dvě jména. Šéfa konzervativců poté zvolí během léta v korespondenčním hlasování 150.000 členů strany. Vítěz by měl být oznámen 9. září. V křesle šéfa konzervativců a ve funkci premiéra pak nahradí Davida Camerona, který ohlásil svou rezignaci po oznámení výsledků referenda, v němž se navzdory jeho názoru rozhodlo o vystoupení Británie z Evropské unie.

Newsletter