Fox News: Rusko poslalo do Sýrie protiraketový systém

Rusko poslalo do Sýrie protiraketový systém, jeho komponenty ale zatím nebyly smontovány. S odvoláním na tři americké představitele o tom informovala televize Fox News. Ruské agentury dnes oznámily, že v pondělí povstalci ostřelovali ruské velvyslanectví v Damašku z minometů. Nikdo při tom nebyl zraněn.

Podle zdrojů Fox News není jasné, proč Rusko posílá protiraketový systém do Sýrie. Podle všeho má v budoucnu odrazit případný americký útok řízenými střelami.

Komponenty systému SA-23, použitelného jak proti raketám, tak proti letadlům, dorazily na ruskou námořní základnu Tartús v Sýrii o víkendu, ale zatím nebyly smontovány. Podle amerických zdrojů je to poprvé, kdy Rusko tyto zbraně umísťuje mimo své území. Pohyb zbrojní dodávky na území Ruska sledovaly podle Fox News americké tajné služby.

K otázce důvodu rozmístění těchto zbraní jeden ze zdrojů televizi ironicky řekl, že radikální skupiny An-Nusra a Islámský stát (IS) nemají letecké síly ani řízené střely. Naznačil tak, že se Rusko připravuje na obranu proti potenciálnímu americkému útoku, soudí Fox News.

Televize připomenula, že po loňském sestřelení ruského letadla na hranici s Tureckem Rusové umístili v Sýrii systém protivzdušné obrany S-400 a že se americká armáda od té doby vyhýbá letům nad územím v dosahu radarů tohoto systému.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes informovalo o pondělním minometném útoku na ruské velvyslanectví v Damašku. Jedna ze střel údajně dopadla v blízkosti rezidence, nikdo z ambasády ale nebyl zraněn.

„Útok na ruské velvyslanectví považujeme za důsledek činů těch, kteří – tak jako Spojené státy a někteří jejich spojenci – přispívají k pokračování krvavého konfliktu koketováním s ozbrojenci a extremisty všeho druhu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

Spojené státy v pondělí vypověděly dvoustranná jednání s Ruskem o syrském příměří, protože Moskva podle nich neplní dohodu uzavřenou 9. září. Rusko se připojilo k náletům syrské armády na Halab, ačkoli minulá dohoda počítala s tím, že letecké útoky budu zastaveny.

Newsletter