Francie a Británie přes brexit posilují vojenskou spolupráci

Francie a Británie posilují spolupráci ve výrobě taktických raket v rámci zbrojního koncernu MBDA. Obě strany se dohodly na sdílení výsledků nejnovějších technických pokroků, což jim v oblasti vědeckého vývoje ušetří značné finanční částky, uvedla dnes agentura AFP. Paříž a Londýn tak potvrdily dlouholetou vzájemnou strategickou vazbu, a to navzdory očekávanému odchodu Británie z Evropské unie.

Francouzské ministerstvo obrany v dnešním komuniké uvedlo, že si obě země rozdělí úkoly v oblasti vývoje taktických raket. Jejich výzkumné ústavy a laboratoře přitom budou od nynějška pracovat společně pro obě strany.

Dohoda vstoupila v platnost už v polovině října, když ji oba státy ratifikovaly. Až dnes o ní ale informovali ministři obrany obou zemí u příležitosti francouzsko-britské obranné konference, která se konala ve středu a dnes v Paříži. Šéf francouzského ministerstva obrany Jean-Yves Le Drian označil dohodu za historickou s tím, že si ji vynutily bezpečnostní hrozby a přátelství a důvěra mezi oběma státy.

Zbrojovka MBDA je největším dodavatelem taktických raket v Evropě a druhým největším na světě. Každá země v ní má 37,5 procenta akcií, které drží prostřednictvím firem Airbus Group a BAE Systems. Zbylých 25 procent má italská společnost Leonardo-Finmeccanica.

Newsletter