Francie chce omezit možnosti financování teroristických činů

Francouzské ministerstvo financí chce v reakci na pařížské atentáty omezit možnosti financování teroristických činů. S odvoláním na ministra financí Michela Sapina o tom dnes informovala agentura AFP. Chystá se proto omezit například dostupnost předplacených bankovních karet, které umožňují vyzvedávat peníze z bankovních účtů anonymně. Více pravomocí získá také úřad pro boj s praním špinavých peněz (Tracfin).

Předplacené bankovní karty umožňují svým majitelům zůstat v anonymitě, stejně jako třeba předplacené karty mobilních operátorů. Omezení by se měla dotknout především výše částky, které bude možné jejich pomocí z účtů vybrat.

Dosud bylo možné vybrat pomocí karty, která umožňuje opětovné nabití, nanejvýš 2500 eur ročně (asi 68.000 Kč) a pomocí jednorázové karty pouze 250 eur (asi 6800 Kč). Jak chce výši sumy ministerstvo omezit, zatím není jasné.

Předplacené bankovní karty hrály podle Sapina roli právě i při financování teroristických útoků z 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí a více než 350 zraněných. Podle šéfa Tracfinu Bruna Dallese předplacenými kartami platili teroristé například hotelové pokoje na pařížském předměstí Alfortville.

Tracfin by měl podle představ ministerstva financí získat mimo jiné přístup k seznamu tajných služeb, který obsahuje více než 10.000 jmen. Asi polovina z nich jsou údajně radikální islamisté nebo lidé, kteří jsou nějakým způsobem v kontaktu s teroristickými skupinami.

Banky, směnárny, pojišťovny, ale například i obchodníci s uměním a starožitnostmi by měly napříště povinnost hlásit transakce a nákupy, u nichž panuje podezření, že by mohly sloužit k financování terorismu.

Úřady získají nově také pravomoc zajistit majetek podezřelých z terorismu, včetně vozů a nemovitostí, ale například i sociálních dávek.

Newsletter