Francie se připravuje na sérii stávek ve veřejné dopravě

Francouzské odborové svazy chystají v příštích dnech sérii stávek v železniční dopravě, v pařížském metru, v přístavech i na letištích. Důvodem jsou jednak konkrétní požadavky tamních pracovníků, ale také všeobecná nespokojenost s chystanou reformou zákoníku práce, napsala agentura AP. Místní svaz cestovního ruchu mezitím upozornil, že blokády a stávky se již nepříznivě odrazily na návštěvnosti Paříže a jejího okolí.

Prosazovaná reforma má usnadnit přijímání a propouštění zaměstnanců a prodloužit pracovní týden. Nepopulární socialistická vláda se reformou snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst. Kritici tvrdí, že umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců. Vláda ale jakýkoli kompromis v této otázce dosud odmítala.

Odboráři v každém ze sektorů se sice snaží vyjednat lepší podmínky pro pracovníky nezávisle na navrhovaných změnách v zákoníku práce, z plánované reformy se však podle AP stal jednotící prvek.

Odborové svazy pracovníků státních drah SNCF varovaly před možností obnovovaných stávek počínaje úterním večerem. Doufají, že tak zvýší nátlak během jednání se zaměstnavatelem, která mají trvat do 6. června. Fotbalové mistrovství Evropy, jehož jsou státní dráhy oficiální dopravcem, začne o čtyři dny později.

Ve čtvrtek hodlají stávkovat zaměstnanci v pařížské městské dopravě (RATP), které odborový svaz CGT vyzval k časově neomezené stávce. Ke čtyřiadvacetihodinovému přerušení práce vybídli odboráři na čtvrtek pracovníky v přístavech a docích. Kontroloři letového provozu pak pohrozili, že se k přerušení práce připojí v pátek, kdy začne i třídenní stávka části pilotů Air France.

V současnosti není jasné, kolik zaměstnanců se do avizovaných stávek nakonec zapojí, napsala AP. Podle zákona z roku 2007 musí být navíc během stávek zajištěna minimální úroveň služeb ve veškeré dopravě.

Dalším zdrojem obav jsou problémy v dodávkách pohonných hmot. Od minulého týdne, kdy blokády ve skladištích paliv vedly k nedostatku benzinu po celé zemi, se situace o trochu zlepšila.

Francouzský list Le Monde ale napsal, že výroba nadále stojí ve čtyřech z osmi rafinerií v zemi a ve dvou dalších je provoz omezen. Stávka byla prodloužena rovněž v ropných terminálech v okolí Marseille na jihu země a v Le Havru na severozápadě, které zásobují palivem dvě pařížská letiště Orly a Roissy.

Regionální výbor cestovního ruchu mezitím dnes upozornil, že stávky a blokády se podepsaly na počtu zahraničních turistů v Paříži a v jejím okolí. Rezervace hotelů japonskými turisty klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 56 procent, uvedl výbor, který má na starosti propagaci francouzské metropole a okolního regionu. V případě ruských turistů hoteliéři zaznamenali pokles o 35 procent. Na návštěvnosti ve francouzské metropoli byly přitom na začátku roku nadále patrné důsledky loňských atentátů.

Newsletter